dnes je 15.6.2024

Input:

Babytime

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.4 Babytime

MUDr. Irena Kubalová

Co je babytime? Přeloženo do češtiny doslovně se jedná o čas určený dětem. Ale ve skutečnosti se jedná o zábavu a i něco nového k naučení jak pro děti, tak pro jejich maminky.

AMERICKÝ PŮVOD

Původně byl babytime program amerických knihoven určený pro maminky s malými dětmi, který má pomoci se i neanglicky hovořícím maminkám zařadit do místní komunity. V podmínkách USA se jedná zejména o španělsky hovořící přistěhovalce, ale celý program přenesen do českého prostředí je veden v českém a anglickém jazyce.

PRŮBĚH BABYTIMU – NÁZORNÝ PŘÍKLAD

Pořádat babytime může jedna z maminek pro ostatní kamarádky s malými dětmi, či se mohou maminky v přípravě programu mezi sebou střídat, lze jej také uskutečnit v rámci mateřského centra. Záleží na domluvě, kde se budou maminky scházet, na zahradě jedné z nich, v bytě, ve volnočasových prostorech města či, jako v našem případě, v čajovně.

Každý babytime se nese v duchu jednoho tématu, nejvděčnější jsou jednotlivá zvířátka, ale lze zvolit např. počasí, hladové dítě apod.

Dětičky posadíme do půlkruhu kolem maminky, která babytime vede a je jedno, zda na polštářky, či bázlivější děti na klín k maminkám. Každý program zahajujeme stejným způsobem. Děti se tak uvedou do pozornosti, neboť často opakované říkanky si rychle zapamatují a jsou již od začátku připravené na to, co bude následovat, a tedy i ke spolupráci. Úvodní slovo má většinou maňásek kašpárka, který všechny děti pozdraví a pak si společně zazpívají písničku „Dobrý den“. Vše říkané je doplňováno pohybem, například kroužením paží nad hlavou či vrtění hlavičkou při slově ne, jak si maminky vymyslí, ale je nutné, aby se celá pohybová říkanka opakovala vždy stejně, se stejnými pohyby, aby již děti samy dopředu věděly, co mají příště dělat. Po úvodním českém pozdravu pak následuje anglický: „The more we get together“ a opět by se mělo jednat o říkanku s pohybem. Tak se děti krásně naladí na vše, co bude následovat, a snadněji se budou v celém programu orientovat.

Po úvodních písničkách, které se každý babytime opakují, následuje blok několika písniček či říkanek na dané téma, střídá se většinou česká říkanka s anglickou a když už klesá pozornost dětí, je dobré zařadit pohádku. Děti sedí a z některé dětské knížky, kde se píše nejvíce o daném tématu, se„přečte“ krátký příběh, který děti zaujme. Poté jsou již děti zase odpočaté zazpívat a zanotovat si pár nových říkanek, na poslední 2 písničky je možné si s dětmi zatancovat. Pak se už všechny moc těší, jak si vyrobí něco hezkého na památku, pro tatínka, pro babičku… Většinou se lepí obrázky na dané téma, v našem případě např. děti vyrábějí zvířátko, o kterém babytime je. Nakonec, protože byly všechny děti moc šikovné, dostanou nálepku na ručku, aby měly být na co pyšné. A než se s maminkami rozejdou, zazpívají si ještě jednou písničku „The more we get together“. Tento poslední rituál je opět pokaždé neměnný.

Celý program by měl trvat asi 45 minut, je těžké udržet batolecí pozornost déle a je výhodou, pokud

Nahrávám...
Nahrávám...