dnes je 23.2.2024

Input:

Bezpečné hračky

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.2.3 Bezpečné hračky

Ing. Dana D. Daňková

Pro dítě je první rok života velmi významným obdobím. Z naprosto závislého a nesamostatného jedince se mění v osobnost, učí se rozeznávat předměty, rozvíjí sluch a zrak, objevují se první žvatlavé slabiky. Aby se dítě co nejlépe a nejrychleji rozvíjelo, potřebuje mnoho podnětů, jež mu zprostředkovávají kromě jiného i hračky. Ty by měly podněcovat rozumový, citový, smyslový a pohybový vývoj dítěte a napomáhat k rozvoji dobrých návyků a společenské komunikaci malého tvorečka. A nesmíme zapomínat také na to, že hračky, zvláště pro nejmenší děti, by měly být také bezpečné – tedy vyrobené z nezávadných a odolných materiálů.

Mezi první hračky patří chrastítka a kousátka. Hlavní zásadou musí být vždy jejich hygieničnost, omyvatelnost či možnost je prát. Po nich nastupují míčky, plyšová zvířátka, rozebírací i obyčejné kostky a mnoho dalších hraček, sortiment na trhu je dostatečně široký. Avšak ne všechny prodávané hračky jsou pro dítě vhodné.

JAK TEDY POZNAT , CO KOUPIT A CO NE ?

Hračky pro malé děti nesmí obsahovat části, které by se mohly uvolnit a děti je pak spolkly. Nesmí tam být ostré hrany ani části, mezi kterými by si dítě mohlo skřípnout prstík a podobně. Houpačky pro děti do tří let musí mít popruh mezi nožičkami a madla v určité výšce. Kromě toho musí být na hračce upozornění, pokud by mohla být pro dítě do tří let nějak nebezpečná. A i když pro starší děti vyhovuje, musí obsahovat upozornění, že je hračka pro děti do tří let nebezpečná a proč – buď slovně, nebo je na obalu grafická značka – přeškrtnutý obličejíček a opět vysvětlení, proč není vhodná. Grafická značka má ale přesně danou velikost: minimálně 1 cm, a musí být dodržena barevnost – červený kruh, uvnitř bílý a vepsán černý text. Pokud je to vhodné, musí hračka obsahovat návod k použití a k údržbě. Vždy by mělo být uvedeno, že hračka může být používána pouze pod dohledem dospělé osoby nebo by měla být dospělou osobou před použitím alespoň zkontrolována.

Hračky u nás prodávané musí splňovat závazné normy EU. Pokud mají původ v některé ze zemí EU a splňují tyto normy, jsou označeny jako bezpečné výrobky podle norem EU značkou CE a mohou jít přímo na trh. Ostatní hračky musí být buď odzkoušeny v některé ze schválených zkušeben, nebo si výrobce posouzení shody udělá sám - tzn. vyžádá si od dodavatelů jednotlivých komponent doklady o materiálech, ze kterých je hračka vyrobena, a provede mechanické zkoušky. Pokud pak vše odpovídá dané normě, dostane certifikát o shodě, může hračku označit CE a dodávat ji na trh. Hračky bez tohoto označení bezpečnosti by se na trhu neměly vůbec objevit. Při nákupu se tedy stačí podívat, jestli má hračka označení CE. Ovšem nelze se spoléhat jen na to, že všechny takto označené hračky tuto normu splňují. Je všeobecně známo, že čínští výrobci si s bezpečností

Nahrávám...
Nahrávám...