dnes je 20.4.2024

Input:

Cestování s dětmi - rady a tipy

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.3.1 Cestování s dětmi – rady a tipy

doc. MUDr. Ivan Novák, CSc.

CESTA DO ZAHRANIČÍ – NÁVŠTĚVA LÉKAŘE PŘED CESTOU

Zhruba 4–6 týdnů před cestou do zahraničí se poraďte s lékařem. Tato doba zaručuje dostatek času např. pro doplnění očkování. Diskutujte s lékařem o rizicích, která mohou děti čekat v té či oné oblasti. Vhodné je poradit se o základní lékárničce na cestu a o tom, co dělat v případě běžných onemocnění, nechceme-li ihned běžet k tamnímu lékaři. Při delším pobytu v některých zemích se vyplatí doplnit očkování proti žloutence typu A a žluté zimnici. Do některých tropických oblastí lékaři doporučují preventivní užívání léků chránících proti malárii.

PŘÍPRAVY NA CESTU

Nezapomeňte sjednat dobré cestovní zdravotní pojištění nejen pro sebe, ale také pro dítě. Chybět by určitě neměla finanční rezerva pro úhradu zdravotní péče a léků. Někde musíte péči i léky hradit hotově. Po návratu vám proti dokladům vaše pojišťovna uhradí náklady dodatečně. Rada zní – na zdravotním cestovním pojištění nešetřit! Vezměte s sebou telefonický kontakt na vašeho dětského lékaře pro případ konzultace.

CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKA:

  • paralen tablety (cestujeme –li s malými dětmi, tak i sirup a čípky)

  • léky proti alergii

  • antibiotická mast

  • několik obvazů

  • náplast s polštářkem

  • účinné repelenty proti hmyzu

  • teploměr

  • sáčky se solemi, které, rozpuštěny ve vodě, slouží k doplňování tekutin ztracených při průjmu

NÁVŠTĚVA EXOTICKÝCH ZEMÍ

K rizikům v exotických oblastech patří kontakt se zvířaty (kočky a psi mohou přenášet vzteklinu a jiné nemoci), koupání v neznámé vodě mimo autorizovaná koupaliště, konzumování neoloupaného ovoce, syrové zeleniny a málo tepelně opracovaných ryb a masa. V Asii a Africe bychom dětem neměli dávat jídla koupená u pouličních stánků.

Vážný problém může v exotických oblastech znamenat špatná voda. Účinně dezinfikuje alespoň 60sekundový var, který ale nemusí vodu zbavit chemických látek kojencům škodlivých (dusičnany). Vhodnější rozhodně je používat kvalitní balenou vodu. Pozor na přípravu kostek ledu ze závadné vody – zmrznutí není dezinfekce. Ideální ochranu kojenců proti infekci z jídla a pití zajišťuje kojení.

V některých oblastech

Nahrávám...
Nahrávám...