dnes je 15.6.2024

Input:

Čím se řídit při nákupu přípravku do koupele

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.3.1 Čím se řídit při nákupu přípravku do koupele

Irena Váchová, Eoné

Není zdaleka jedno, jaký prostředek zvolíme. Především bych ráda odradila rodiče i prarodiče od všech pěnivých prostředků. Tedy pěn do vany, ale i pěnivých mycích prostředků. Důvody pro to jsou hned dva:

  • Pěny do vany bývají parfémovány syntetickými vůněmi. Vonné molekuly pak pronikají do pokožky a nemám pocit, že jsou pro děťátko bezpečnými.

  • Pěnivé mycí prostředky a pěny do koupele narušují a smývají ochranný lipidový plášť pokožky. Připomíná mi to trošku proces mytí nádobí. Kápnete saponát a tuky se rozpustí. Jenže tuk – lipidy – na pokožce jsou součástí její ochrany. Před různými mikroorganismy, před slunečními paprsky, jako bariéra před povětrnostními podmínkami. Jsou důležité i pro pružnost pokožky. Vysušená kůže příjemná není. Pokožka miminka je velmi citlivým orgánem a je třeba jí věnovat náležitou péči.

KOUPELOVÉ, MYCÍ A SPRCHOVÉ OLEJE

Na trhu se vyskytuje opravdu nepřeberné množství kosmetických prostředků do koupele pro malá miminka. Je však na vás, maminkách, které se rozhodnete používat. Přečtěte si složení na lahvičkách. Je vhodné, aby výrobek obsahoval rostlinné oleje, které jsou „přítulné“ k pokožce miminka lépe než minerální oleje (z ropy). A to z důvodu, že umožňují pokožce lépe dýchat. Dále mycí oleje zpravidla obsahují látku, která jim umožní rozpustit se ve vodě (olej nezůstane na hladině, ale rozptýlí se v lázni). Těm se říká emulgátory. Emulgátorů se vyrábí více druhů a budou jistě delší čas předmětem různých diskusí. Moje doporučení zní, abyste hledali emulgátor vyrobený úpravou rostlinného (například olivového) oleje. Emulgátor ovlivní i lipidovou (tukovou) ochrannou vrstvu pokožky, ta se stává épe propustnou. Pokud pak látky rozpuštěné ve vodě jsou přírodní, nezatěžují organizmus děťátka. V případě nepřirozených látek chemického původu (především barviva, syntetické vonné látky, konzervanty), se pak musí malý človíček s těmito „cizími“ látkami vyrovnat. To je stojí jisté úsilí a domnívám se, že zbytečné.

Kombinace rostlinných olejů a upravených rostlinných olejů (emulgátorů) umožní příjemné, šetrné umývání bez zbytečného odmaštění pokožky.

POUŽÍVÁNÍ ESENCIÁLNÍCH ( ÉTERICKÝCH OLEJŮ ) V KOUPELI

Firmy, které chtějí přinést miminku ještě něco navíc a sledují přitom naprosté bezpečí miminka, používají ještě malá, citlivá množství bylinných příměsí a esenciálních (éterických) olejů. Bohužel legislativa nyní předepisuje uvádět na etikety jednotlivé biochemické skupiny, které esenciální oleje obsahují (například limonen, linalool) namísto názvu rostliny, ze které éterický olej pochází. Jak si tedy poradit? Někdy si maminky vzájemně sdělují svoje zkušenosti výrobky, které pro svoje miminko používají. To je velmi dobrý způsob. Dobré výrobky si pak dělají reklamu „samy“. Také na internetu můžete často najít složení výrobků v češtině. V zásadě však platí, že raději používáme výrobky profesionálně vyrobené a sami raději s esenciálními oleji neexperimentujeme.

Pokud nás to přece jenom láká, začněme zkoušet svoje voňavé koupele nejdříve na sobě a „dospělácích“ ve svojí rodině. Po roce, dvou či pěti budou naše zkušenosti již možná dostačující pro to, abychom mohli vytvářet voňavé koupele i pro svoje

Nahrávám...
Nahrávám...