dnes je 20.4.2024

Input:

Co a jak u dětského lékaře

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.5 Co a jak u dětského lékaře

MUDr. Irena Kubalová

Zvídavé maminky jistě zajímá, co a proč se vyšetřuje při běžných preventivních kontrolách u pediatra. Nakoukněme tedy trošku do „kuchyně“ dětské ordinace.

Děťátko je přeměřováno ze všech stran, proč je to tak důležité?

Měří se obvod hlavy: Velikost hlavy je nepřímým ukazatelem růstu mozkové tkáně a pokud by hrozil tzv. mikrocefalus (malá hlava) či hydrocefalus (velká hlava), toto vyšetření je včas prokáže. Jejich příčiny mohou být různé, často vrozené, ale pokud se na ně přijde včas, je možné vhodnou léčbou předejít poškození mozkové tkáně, a tím i veškerých jeho funkcí.

Výška a váha dítěte: Tyto údaje se mohou velmi lišit miminko od miminka, ale co je důležité, je jejich hodnota vztažená k věku a zanesená do grafu. Proto máte, maminky, v dětských zdravotních knížkách růstové grafy, kam se dané hodnoty zanášejí. Pro zjištění vážných poškození vývoje je důležitější tvar křivky v grafu než jednotlivé naměřené hodnoty při kontrolách u lékaře. Křivka totiž ukazuje, zda se míry dítěte pohybují v tolerovatelných mezích, či zda se vychylují mimo ohraničení křivek. Z tvaru křivky se dá i předpovědět způsob růstu dítěte. Existuje spousta nemocí, které se jako první dají u dítěte zachytit pomocí změn v růstových grafech. Častou příčinou bývá nedostatek či nadbytek hormonů ovlivňujících růst, a právě tyto poruchy jsou velmi dobře léčitelné a při včasném zjištění a léčení vyroste potomek tak, jak má.

Pro zajímavost si můžete spočítat, jaká je pravděpodobná cílová výška vaší ratolesti:

Kluci: (výška matky + 13 + výška otce) děleno 2 (údaje v centimetrech).

Holčičky: (výška otce - 13 + výška matky) děleno 2 (údaje v centimetrech).

Dále se vyšetřuje velká fontanela na hlavičce: Zjišťuje se, jak se postupně uzavírá: pokud příliš rychle, hrozí opět již zmíněný mikrocefalus, pokud pomalu, mohlo by se jednat o křivici (tedy nedostatek vitamínu D). Důležité je také, zda se fontanela nevyklenuje ven, či naopak není-li vpadlá (bývá v případě nedostatku tekutin). Velká fontanela se normálně uzavírá až v 1,5 roce.

Běžně se lékař dívá do úst, jednak aby zjistil, zda a jak rostou zuby, a aby zkontroloval hrdlo, zda není zarudlé infekcí.

No a proč se vždy poslouchá děťátko na hrudníčku? Lékař zde poslouchá plicní šelesty, může tak odkrýt počínající infekci dýchacích cest či např. první příznaky astmatu. A dále ozvy srdce, zda jsou pravidelné. Již batolata mohou mít nepravidelnosti v rytmu, které vždy signalizují onemocnění srdce. A zda není slyšet šelest, který by mohl prozrazovat vrozenou vývojovou vadu srdeční stěny či chlopní. Čím dříve se na podobné postižení přijde, tím rychleji se děťátko dostane do péče specializovaného pracoviště, které dokáže řadu vad operačně vyřešit.

Pak se vyšetřuje přirození neboli genitálie dítěte, u holčiček i prsní žlázy, zjišťuje se, zda velikostí a tvarem odpovídají věku. Toto vyšetření je důležité, u chlapečků může třeba prokázat

Nahrávám...
Nahrávám...