dnes je 25.7.2024

Input:

Co jíst a pít v těhotenství a v době kojení?

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.1.1 Co jíst a pít v těhotenství a v době kojení?

Ivana Königsmarková, registrovaná porodní asistentka

Položme otázku jinak: Co nejíst a nepít v těhotenství a v době kojení?

  • nic nadýmavého, např. zelí, hrách, brokolici, květák, měkké pečivo, kynuté těsto,

  • nic dráždivého, např. grepy, pomeranče, mandarinky, koření, kávu, čaj, kakao, alkohol, sladkosti, příliš aromatické ovoce, jako jsou jahody, rybíz, angrešt, kiwi.

Z tohoto pohledu by nesměla jíst těhotná a kojící žena téměř nic. To ovšem není možné. Těhotná a kojící žena by se měla především vyhnout extrémům přejídání a hladovění, v jejichž důsledku by mohlo dojít ke špatnému rozvoji dítěte v děloze a následnému potratu nebo předčasnému porodu, později k nedostatečné tvorbě mléka.

Užívání drog, alkoholu a kouření v těhotenství a v období kojení vede podle druhu a dávky škodliviny k poruchám vývoje dítěte. Je vhodné omezit pití kávy, čaje, kakaa a kofeinových nápojů. Těhotná a kojící žena by se měla vyvarovat i některých léků, které prostoupením placentou nebo mlékem mohou ohrozit vývoj a výživu dítěte.

Výživa ženy v období těhotenství musí pokrýt nezbytné množství energie k vytvoření placenty a k růstu dítěte, ke zvětšení prsů, přípravě ke kojení atd.

Platí zásada nejíst dvojnásobné množství, ale dvakrát kvalitněji. Důležitá je vyváženost, rozložení stravy v čase, tedy v menších dávkách a častěji. Strava má být pestrá a rozmanitá, s dostatkem bílkovin, vápníku, železa a dalších minerálů. Nemělo by chybět ovoce a zelenina a dostatek tekutin. Není podmínkou např. vypít litry mléka, pokud nám nechutná, ale najít takový zdroj vápníku, který pro nás bude přijatelný. Totéž platí, je-li pro nás nepřijatelné maso a živočišné zdroje potravin třeba z důvodu vegetariánství či veganství. Stejně tak není bezpodmínečně nutná denně teplá strava.

V období kojení je navíc vhodné vyhýbat se koření, citrusovým plodům a aromatickému ovoci (pepř, hořčice, pomeranče, jahody apod. mohou působit dráždivě na dítě). To neznamená jíst potravu bez chuti, ale jen to prostě nepřehánět.

Častou dietní chybou je příjem nadměrného množství málo hodnotné potravy. Zvýšenou potřebu energie nelze nahradit „prázdnými kaloriemi“ - sladkostmi. Některá jídla mohou vést k reakci u dítěte (vyrážky, zažívací potíže, poruchy spánku, bolesti břicha). To je třeba vypozorovat a pak takové potraviny omezit nebo vyloučit úplně. Zároveň však musíte mít na paměti, že ne každá potíž dítěte je reakcí na to, co sníme.

Absolutně nevhodná je i snaha hned zhubnout za každou cenu na původní váhu. Velmi často se může stát, že nám zůstane po porodu nějaké kilo navíc. Je třeba si uvědomit, že po dobu kojení je celý organismus vlivem hormonů stále ještě v „jiném stavu“. Energie vynaložená na hubnutí bývá obvykle neúměrná výsledku a může nám způsobit mnoho stresu a duševní nepohody, která ovlivňuje nejen nás, ale i dítě a partnera.

Se stravováním souvisí i péče o vyprazdňování. Strava bohatá na vlákniny a dostatek tekutin přispívá k pravidelnému a bezproblémovému vyprazdňování během těhotenství. Nevhodná jsou silná projímadla, káva

Nahrávám...
Nahrávám...