dnes je 23.2.2024

Input:

Dětské pleny a přebalování

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.1.1 Dětské pleny a přebalování

Mgr. Andrea Lippová

Ať chcete nebo ne, v prvních dvou až třech letech vašeho dítěte budou hrát plenky velmi důležitou roli. Mnoho rodičů zná přímo hororové příběhy svých matek o vyvařování a nekonečném žehlení plen. Ale dnes mají rodiče již širší výběr a volba je pouze na nich. Na následujících řádcích jsem se pokusila shrnout, jaké mají rodiče dnes možnosti a jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých typů plen.

OBYČEJNÉ BAVLNĚNÉ PLENY

I když je na českém trhu dostatečná nabídka jednorázových plen, někteří rodiče přesto volí „klasickou“ variantu a používají při přebalování obyčejné bavlněné pleny. Dnes se používají kvalitní materiály a pleny jsou ze 100 % bavlny, většinou s pevnými okraji. Jsou k dostání buď v bílém nebo obrázkovém provedení. Bavlněné pleny jsou hygienické, nezpůsobují alergickou reakci, umožňují sterilizaci vyvářkou a žehlením. Balení do 3-4 plen rozhodně napomáhá zdravému vývoji kyčelních kloubů u novorozenců. Tyto pleny nezatěžují životní prostředí a jsou šetrné i k peněženkám rodičů (i když je nutné zakoupit alespoň 60-80 kusů). Dítě je ale třeba poměrně často přebalovat, aby se zabránilo dlouhému styku pokožky zadečku s vlhkou plenkou. Pro ulehčení lze použít separační pleny, které odstraní nejhrubší znečištění pleny. Svrchní kalhotky zase zabrání pronikání vlhkosti na oblečení. Pokud si zakoupíte velikost 80 x 80 cm, porostou s vámi díky různým technikám skládání po celou dobu přebalování.

JEDNORÁZOVÉ PLENY

Největší reklamu mají dnes na českém trhu výrobci jednorázových plen. Přebalování s nimi je jednoduché, odpadá praní, sušení a žehlení. Obzvláště na cestách jsou „jednorázovky“ velmi pohodlné a při delším pobytu bez pračky nenahraditelné. Ale rodiče musí neustále nosit domů balíky nových plen a vyhazovat pytle s použitými. Tím vzniká velké množství nerecyklovatelného odpadu (jedno dítě vyprodukuje takového odpadu přibližně 1 tunu). Jednorázové pleny zatěžují životní prostředí i svou výrobou, nákladnou na suroviny. Finance rodičů hrají také nemalou roli - měsíční náklady mohou dosáhnout až tisíc korun, záleží na výběru značky. Dítě má sice zadeček neustále „v suchu“, ale pleny jsou neprodyšné. Některé děti proto mohou reagovat alergicky nebo být náchylnější k opruzeninám. Dnes už však existují jednorázové pleny i pro citlivé děti. Zastánci bavlněných plen tvrdí, že děti, které jsou zvyklé na jednorázové, si později zvykají hůře na nočník. Jiní zase míní, že to s tím vůbec nesouvisí.

PRATELNÉ PLENKOVÉ SYSTÉMY

Výhody klasických a jednorázových plen

v sobě kombinují pratelné plenkové systémy, které se pomalu dostávají i na český trh. Tyto kalhotkové

Nahrávám...
Nahrávám...