dnes je 23.5.2024

Input:

Dítě a zvíře v jedné domácnosti

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.3.4 Dítě a zvíře v jedné domácnosti

MUDr. Irena Kubalová

Dítě a zvíře – jdou, či nejdou tito dva členové domácnosti dohromady? Odpověď je nejlépe nahlédnout z úhlu pohledu každé ze zúčastněných stran. Tedy ze strany dítěte, zvířátka, rodiče a přimlouvám se ještě za pohled očima alergologa.

ZVÍŘE

Budeme brát v úvahu jen zvířata nežijící trvale v teráriu či venku na zahradě, ale pouze ve společné domácnosti. Co se týče drobných doma často chovaných hlodavců, jako křeček, činčila, králíček apod., je podstatné snad jen hledisko alergologa zmíněné níže. Samozřejmostí by mělo být, že neponecháváme v přítomnosti dítěte tato zvířata volně pobíhat. Zůstávají tedy dva nejčastější domácí mazlíčci, a to pes a kočka.

Kočka většinou dalšího člena domácnosti do věku, než se k ní může přiblížit, ignoruje. Nicméně ne vždy pochopí, že postýlka, kde dítě spinká, není jen další polštář. Záleží tedy na tom, jak rodiče dokážou světy obou tvorů oddělit, aby kočka např. dítě ve spánku nezalehla a neudusila. Možná větší riziko než pro dítě však představuje kočka pro matku. Pokud by se žena rozhodla otěhotnět či je již dokonce těhotná, rozhodně by neměla přijít s kočkou do kontaktu. Většina těchto nádherných sametových stvoření je totiž nositelem prvoka Toxoplasma gondii. Tohoto prvoka vylučuje kočka stolicí a pokud by se jím akutně nakazila těhotná žena, může tento parazit vyvolat těžké postižení plodu až jeho smrt.

Zato pes se o malého tvora bude od počátku živě zajímat. Jeho postoj je buď nepřátelský, kdy nového příchozího vnímá jako vetřelce, či si jej vezme „pod svou ochranu“. Je velmi důležité, aby „páníček“ psovi věnoval i nadále svoji pozornost, a předešel tak možné žárlivosti. Najděte si proto čas na venčení i na hru.

U všech zvířátek žijících s dětmi platí, že by měla být zdravá, očkovaná a pravidelně navštěvovat veterináře. Rovněž je nutné ohlídat, aby lezoucí batole nejedlo či nepilo z misky určené pro domácí mazlíčky. Zvýšenou pozornost věnujte zvířecím výkalům (WC pro zvířata by mělo být úplně mimo dosah dítěte).

DÍTĚ

Dokud nemá dítě samo možnost pohybu, vnímá zvířecího člena domácnosti jen jako další pohyblivý předmět; ale jedná se o předmět velmi zajímavý. Můžete tedy nechat dítě zvířátko (zejména asi psa) pod dohledem rodičů pozorovat. Ještě zajímavějším se čtyřnohý tvor stává ve chvíli, kdy se z ležícího kojence stane lezoucí batole, prozkoumávající a olizující vše. Tohle si je třeba uvědomit.

Dosud mám v živé paměti scénu, kterou jsem zažila u jedné své kamarádky: 1,5letá holčička dolezla do pelíšku jejich „voříška“ a tam si hrála a olizovala pískací gumová zvířátka pejska. Tohle však již bylo moc i na jeho psí dobrácké srdce. Dítě nejprve varoval vrčením: „Tohle je mé, na to nesahej“, a

Nahrávám...
Nahrávám...