dnes je 15.4.2024

Input:

Hlídání dětí bez babiček

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.3 Hlídání dětí bez babiček

Ing. Dana D. Daňková

Když se narodí nový človíček, přijde s ním mnoho radostí, ale také starostí, protože většina rodičů má zájem na tom, aby jejich děťátku nic nechybělo. Nejlepší pro vývoj dítěte je samozřejmě péče jednoho z rodičů, nejlépe matky. Ovšem je také pravda, že mnoho rodičů může zůstat s dítětem doma jen omezenou dobu. Již velmi brzy musí nastoupit zpět do zaměstnání nebo podnikají, zvyšují si vzdělání a podobně a je nutné, aby se o jejich dítě občas nebo pravidelně někdo postaral. Ne každý má babičku nebo dědečka, kteří jsou ochotni nebo schopni převzít na sebe část výchovy vnoučete, pak je nutné najít vhodnou „paní na hlídání“.

JESLE

Jestliže musí rodiče svěřit dítě do rukou někoho jiného, je třeba velmi dobře volit, kdo se o ně bude starat a jak bude tato péče organizována. A čím je dítě mladší, tím je výběr náročnější. Jednou z možností, jak vyřešit péči o dítě, jsou jesle či školky.

Jesle samozřejmě nenahradí domácí prostředí a mateřskou péči, nicméně jsou dobrou variantou pro ty, kdo nemají peníze na au-pair či prostě nechtějí svěřit dítě cizímu člověku. Tato zařízení se starají již o několikaměsíční děti, rodiče by ale měli vždy brát v úvahu spokojenost svého potomka, neboť dítě může odloučenost v tak raném věku velmi traumatizovat. Pravda také je, že jesle neposkytují dítěti výhradní péči, na jakou bylo možná do té doby zvyklé. Je třeba přihlédnout i k tomu, že pro ně bude kolektivní zařízení velkou změnou. Mělo by tedy být psychicky vyrovnané, mít zájem o jiné děti a rodina by se mu ve společně tráveném čase měla dostatečně věnovat, aby dítě nemělo pocit nejistoty. Jesle jsou navíc pouze ve velkých městech, lidé z menších aglomerací je tedy využívat nemohou.

Pokud jste se již pevně rozhodli, že je nezbytné od dítěte odejít a že jedinou možnou variantou péče o ně je „paní na hlídání“, je třeba vše dobře prověřit. Hledejte nejen někoho, kdo dítě „ohlídá“ a případně nakrmí, ale současně je schopen se mu věnovat, komunikovat s ním, nahradit mu rodiče po dobu, kdy s nimi nemůže být. Při výběru je třeba brát v potaz také své vlastní pocity, samo vysokoškolské vzdělání či úzkostlivě dokonalý vzhled dotyčné osoby nejsou zdaleka zárukou spolehlivosti a důvěryhodnosti.

AGENTURA

Většina agentur vyžaduje při přijímání nových pracovnic výpis z rejstříku trestů, avšak čistý trestní rejstřík není zárukou bezúhonnosti. Je dobré se informovat také u rodičů, kteří mají s tou kterou agenturou zkušenosti. Než se rozhodnete pro konkrétní osobu, vyžádejte si od ní či od agentury, která ji posílá, nějaká doporučení a ta také prověřte. S agenturami však souvisí ještě jeden problém. U vašeho dítěte se může při hlídání střídat více chův, což není zcela optimální. Jestliže jde o několikaměsíční dítě, není to vhodné vůbec a neměli byste tuto variantu připustit.

SAMOSTATNÁ CHŮVA

Najít paní na hlídání se dá i bez pomoci agentury. Ušetříte možná peníze, bude vás to však stát dost času v případě, kdy vám někoho vhodného nedoporučí přátelé či známí. U neznámého člověka je třeba důkladně prověřit bezúhonnost, spolehlivost, kvalifikaci chůvy, zkušenosti, zdravotní stav a pojištění. Je třeba myslet na to, že ho pustíte do bytu a necháte samotného s

Nahrávám...
Nahrávám...