dnes je 15.4.2024

Input:

Jak s dítětem do společnosti či za zábavou?

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.3.2 Jak s dítětem do společnosti či za zábavou?

Autor: MUDr. Irena Kubalová

Pokud jste plně kojící matka, bez babiček či tet na hlídání, s pracovně vytíženým partnerem, není snadné vyjít si do společnosti tak, jak jste byla zvyklá před porodem, ale není to ani krásný sen, který se příchodem děťátka rozplynul do nenávratna. Rozhodně si nemusíte jen trpně říkat „později, až odroste“.

Pokud se rozhodnete vyrazit za kulturou bez dítěte, je vždy dobré zvážit, jak dlouhou pauzu mezi kojením je schopné miminko vydržet a jak je osoba, které jste děťátko svěřili, schopná se o něj postarat v případě náhlého problému (bolest bříška, teplota apod.). Důležité je také zajistit co nejrychlejší spojení na vás, kdybyste se musela k miminku nutně vrátit. To již dnes – v době mobilních telefonů – není problém, jen nezapomeňte nechat telefon zapnutý např. i v divadle.

Spíše však budete řešit otázku „Jak společně s miminkem“?

Zde je nutné zvážit, kam se dostanete s kočárkem. Jedná-li se o místo, kde by byl kočárek spíše na obtíž, můžete využít jako alternativu šátek či baby-vak. Na nošení v šátku či baby-vaku je však třeba dítě dopředu zvyknout a přesvědčit se, že vaše ratolest v něm potřebnou dobu vydrží (více viz kapitoly Nošení dětí - baby vak a Nošení dětí v šátku). Pokud stále kojíte, je vaší velkou výhodou, že máte potřebnou stravu stále u sebe, tak tedy hurá za zábavou!

 1. Místa určená speciálně pro rodiny s dětmi

  V mnoha městech fungují mateřská centra a různá sdružení pro matky na mateřské dovolené. Tyto organizace mají většinou bohatý program pro maminky (či tatínky) s dětmi. Zde také najdete informace o akcích pořádaných i mimo tato sdružení a v neposlední řadě se můžete podělit o zkušenosti s ostatními maminkami.

  Zoologické a botanické zahrady - zde jsou děťátka přímo vítaná a podobná návštěva se stane událostí nejen pro vás, ale i pro vaše robě. To vše navíc na čerstvém vzduchu.

 2. Místa dobře přístupná s dětmi

  Výstavy, obrazárny, galerie atd. – tato místa jsou většinou řešena jako bezbariérová, není tedy problém je navštívit s kočárkem. Jistě si najdete i klidný koutek na kojení.

  Muzea a všechny další trvalé expozice

  • jako např. historické pamětihodnosti (zříceniny hradů, skanzeny v přírodě atd.). Stačí otevřít mapu vašeho okresu a hledat. Na zříceninách a hradech využijte spíše šátek či baby-vak, návštěva s kočárkem by mohla být trochu komplikovaná.

  Knihovny a knihkupectví – ideální je vystihnout dobu, kdy nejsou přeplněné lidmi, můžete zde pak i s děťátkem v klidu bloumat mezi řadami knih a vybírat.

  Sportovní akce - dostihy, volejbalová utkání, jóga, prostě cokoli dle

Nahrávám...
Nahrávám...