dnes je 20.4.2024

Input:

Jak si přivydělat na rodičovské dovolené

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

8.1.2 Jak si přivydělat na rodičovské dovolené

Dana D. Daňková

Když se narodí dítě, přijde rodina s příjmem jednoho z rodičů také o část své životní úrovně. Po čase, když se život pomalu dostává do obvyklých kolejí, začne být aktuální i možnost přivýdělku. Podle platných právních úprav si může rodič při pobírání rodičovského příspěvku u nás přivydělat, a to neomezeně, buď jako zaměstnanec nebo jako OSVČ (Osoba samostatně výdělečně činná) s vedlejší podnikatelskou činností bez toho, že by o rodičovský příspěvek přišel. Podmínkou je však zajištění řádné péče o dítě jinou zletilou osobou nebo umístění dítěte do školky – dítě mladší tří let však smí navštěvovat předškolní zařízení nejdéle pět dnů v měsíci a nezáleží na tom, kolik hodin denně v jeslích či mateřské škole pobývá. Dítě ve věku 3 až 4 roky může ve školce pobývat každý den 4 hodiny, nebo dobu delší, ale pak opět pouze 5 dní v měsíci. Při neomezeném přivýdělku je rodič povinen platit zdravotní a sociální pojištění – za zaměstnance ho platí zaměstnavatel, OSVČ ho musí hradit sama. Ovšem v tomto případě platí, že jakmile začne rodič – podnikatel pobírat rodičovský příspěvek, nic mu v dalším podnikání nebrání (podnikat nesmí pouze v době, kdy pobírá peněžitou pomoc v mateřství). Od počátku rodičovské dovolené je podnikání považováno za vedlejší činnost a s tím souvisí i úlevy v placení dávek.

Jaké možnosti má tedy rodič, který se rozhodne pro přivýdělek? Jednou z variant je plně (nebo alespoň na poloviční úvazek) se věnovat třeba své původní profesi. V takovém případě dejte pozor na případné úpravy Vaší původní pracovní smlouvy. Práci na zkrácený úvazek přijměte pouze v případě, že je ve smlouvě uvedeno, že tato změna zanikne souběžně s koncem Vaší rodičovské dovolené, abyste se mohli vrátit do původní pozice za původních podmínek.

Jestliže se však rozhodnete, že rodičovská dovolená je proto, abyste mohli být s dítětem, zvolte takovou pracovní činnost, kterou můžete vykonávat spíše ve volných chvílích, tak, abyste současně zvládli péči o dítě i rodinu. V tomto případě začněte dělat něco, co umíte a k čemu máte oprávnění, případně se začněte věnovat něčemu zcela odlišnému a vyberte si v seznamu volných živností, to je takových, u kterých není třeba dokládat odbornou způsobilost. Přehled všech živností lze nalézt na oficiálním portálu pro podnikání www.businessinfo.cz , informace ale podají také na každém živnostenském úřadě.

Pak už si připravíte 1000 Kč na živnostenský list a 50 Kč na výpis z rejstříku trestů a můžete začít podnikat. Jako OSVČ musíte vést účetnictví. Pokud se v něm necítíte silní v kramflecích ani s příručkou „Snadno a rychle“, nechte si ho buď zkontrolovat, nebo celé vést někým zkušeným. Když si připravíte doklady, nebývá poplatek vysoký. V opačném případě mějte na paměti, že na finančním úřadu více než kde jinde platí, že neznalost zákona neomlouvá.

Vyberte si činnost, do které budete zpočátku investovat jen minimum prostředků nebo dokonce vůbec nic, neboť musíte počítat s tím, že pracovat budete třeba jen dvě hodiny denně, často ani to ne, a tudíž půjde spíše o mírnou finanční výpomoc rodinnému rozpočtu, než o výdělek a náklady by tomu měly odpovídat.

V následujících informacích si snad vyberou nejen maminky, ale i tatínkové na rodičovské dovolené, kterých pomalu,

Nahrávám...
Nahrávám...