dnes je 23.5.2024

Input:

Každodenní předměty na hraní

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

7.3 Každodenní předměty na hraní

Kateřina Dratvová

Jistě jste si jako rodiče všimli, že záplava hraček pro děti všech věkových kategorií je v obchodech nekonečná a i množství hraček, které se hromadí v domácnosti, se povážlivě zvětšuje. A většina dětí dá nakonec přednost vařečce před chrastítkem. Je vám líto, že ta spousta hraček zůstává nepovšimnuta v koutě? Děťátko potřebuje mnohem méně hraček, než by se z reklamy a nabídky v obchodech mohlo zdát. Nemusíte se proto obávat, že by váš drobeček měl hraček málo. Mnohem důležitější než množství je druh hraček a způsob, jakým je děťátku nabízíme. Čím jednodušší z pohledu dospělého hračka je, tím víc rozvíjí dětskou fantazii a je univerzálnější. To platí pro hračky určené pro všechny věkové kategorie.

Osvědčeným receptem, jak naložit se spoustou medvídků a chrastítek, je schovat většinu hraček, se kterými si dítě v tomto věku může hrát, mimo dosah děťátka a ponechat mu k dispozici pouze několik věcí. Dítě nebude přetěžováno nadmírou podnětů a také to pomůže začátku soustředění se na jednu činnost. Při tom je dobré děťátko podporovat – pokud je plně zaujato svou „hrou“, nerušte ho a vyčkejte, dokud samo nezačne hledat jiné hračky nebo vás. Po týdnu nebo i delší době můžete zkusit některé hračky obměnit, ponechat jen ty nejoblíbenější a většinu opět uschovat.

Mezi vhodné hračky věku okolo 8 měsíců se řadí stále chrastítka, ale už i kostky, balony a balonky, případně látkové hračky, které děťátko zkoumá především pusinkou. Důležitá je proto zdravotní nezávadnost materiálů, z kterých jsou tyto věci vyrobeny. Čtěte etikety a visačky! Dostanete-li „závadnou“ hračku jako dárek, děťátku ji raději vůbec nedávejte.

Při hrách je vhodnou činností například vkládání předmětů do menší krabice a jejich následné vyjímání. Další jednoduchou hru představuje koulení balonkem k děťátku nebo bouchání kostkami o sebe, o podlahu či stůl. Můžete postavit komín z několika kostek a jeho bourání se stane oblíbenou zábavou. Děťátko se bude postupně snažit vás napodobit a variant her existuje nekonečně mnoho.

PŘEDMĚTY V DOMÁCNOSTI JSOU TAKÉ NA HRANÍ

Kromě koupených hraček si takto malé děti už mohou hrát s nejrůznějšími předměty v domácnosti. Dovolte svému děťátku zkoumat a roztrhat kus papíru nebo ubrousek. Uvidíte, že i obyčejné věci se stanou pro tu chvíli nejlepší pomůckou pro hru. Kuchyně je asi místem, kde maminky tráví nejvíce času a během dne řeší přípravu jídla a zároveň zabavení svého drobečka. Nejrůznější misky, ale i hrnce, poklice a vařečky se mohou stát výbornou a vhodnou hračkou. Bezpečnost je na prvním místě, takže dítěti poskytneme pouze plastové, nerezové nebo dřevěné předměty, které nejsou příliš těžké a nedají se rozbít. Na začátku můžeme děťátku dát vařečku a malou misku nebo kastrol a postupně předměty obměňovat. Čím větší hluk vařečka způsobí, tím je radost děťátka

Nahrávám...
Nahrávám...