dnes je 23.5.2024

Input:

Když nastanou dny sváteční

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.3.8 Když nastanou dny sváteční

Kateřina Krajná

Děti potřebují rituály. Naše děti potřebují vedle pestré stravy a usměvavého okolí také vědět, co se bude dít. My dospělí víme, co budeme dělat, a rozhodujeme o tom. Děti ani nerozhodují, ani nevědí. Děti potřebují, aby se věci opakovaly a svět se stal alespoň trochu předvídatelným. Když se řekne „dobrou chuť“, tak to znamená, že se bude jíst.

Malé rituály nás provází každý den od ranního čištění zubů až po večerní pohádku na dobrou noc. Velké rituály nastávají jen někdy, o to je ale vnímáme důležitěji. Jaké by to byly Vánoce bez stromečku?

S dětmi se svátkům nevyhneme. Možná vám ale svátky připadají příliš uhoněné, jakoby neprožité. Jak je tedy slavit? Do jisté míry nám pomáhají tradice oslav prověřených generacemi se můžeme jednoduše držet. Někdy ale tradice nemáme sami zažité, z dětství si je pamatujeme jako nepříjemné nebo chceme prostě svátky jinak. Důvodů může být tolik, kolik je vás, rodičů. Jako v mnohých jiných oblastech, svátky jsou jen a jen na nás.

BÝVÁVALO ...

Možná nevíte, že svátky bývaly dosti různorodé. Až budete pátrat po tradicích, mějte na paměti, že se slavilo jinak v každém kraji a v každé době, některé svátky byly vážnější a některé rozpustilé. Některé nesou tisíciletou tradici a jiné pamatují sotva několik desítek let.

Svátek, oslava, světit příležitost, svaté a posvátné – tedy jiné než obyčejné. Naši předkové svátky světili mnohými přípravami, některé věci se dělat nesměly, a jiné naopak měly. Jedli, pili, hodovali a muzika jim hrála. V šesti „všedních dních“ obyčejně pracovali, v neděli a ve dny sváteční slavili. Jakoby v rytmu lidského dechu: nadechnout a vydechnout.

Na začátku 21. století tak již nežijeme. Máme tolik práce, nezbývá čas na velké přípravy a ty se pak odehrají nejvíce v kuchyni, a ne rozjímáním. Neztrácíme onen základní rytmus obyčejně se nadechnout a pak vydechnout? A potom se sami sebe ptáme, jestli to celé mělo smysl.

Obr. 1 – Odlévání vosku či olova je typické především pro Vánoce

DEJME NAŠIM SVÁTKŮM SMYSL, VDECHNĚME JIM DUŠI

Svátky tradiční i méně slavené, svátky uznávané státem, církvemi. Které z nich slavit? Slavte ty svátky, které chcete vy a vaše rodina. Rozhodně nemusíte letos zavést několik nových oslav. Pokud některé svátky rodina slavit nechce a vy ano, udělejte si soukromou oslavu po svém opravdu si to můžete dovolit. Vyžaduje-li rodina něco, co byste neslavili zase vy, zvažte, zda to pro ni uděláte s láskou, a ptejte se, kdo vám s tím pomůže.

Svátky by měly mít smysl pro nás, pro mámy, táty a děti – a možná i pro

Nahrávám...
Nahrávám...