dnes je 23.5.2024

Input:

Kojení a zavádění příkrmu

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.2 Kojení a zavádění příkrmu

MUDr. Eva Kudlová, CSc.

SVĚTOVÁ ZDRAVOTNICKÁ ORGANIZACE DOPORUČUJE:

  • Výlučně kojit do ukončených 6 měsíců věku dítěte, to znamená nedávat dítěti jiné tekutiny nebo potraviny než mateřské mléko.

  • Začít zavádět příkrm v ukončených šesti měsících.

  • Pokračovat v častém kojení podle potřeby, to znamená bez omezování frekvence nebo délky, do dvou let věku dítěte nebo déle.

KOJENÍ

Do 6 měsíců výlučné kojení představuje ideální způsob výživy, ale později samotné mateřské mléko nestačí pokrýt potřebu energie a všech živin, proto je nutné začít podávat příkrm. Kojení je však nadále důležité nejen jako zdroj ideální potravy a ochranných látek, ale znamená pro dítě i zdroj potěšení, prostředek komunikace s matkou a dává mu pocit bezpečí. Pokud kojíte, snažte se kojit co nejdéle, protože dlouhodobé kojení je pro dítě výhodné.

Prospívajícímu dítěti kojenému podle potřeby nepřidávejte ke kojení čaj, jiné tekutiny či příkrm do ukončených 6 měsíců. Předčasné podávání tekutin či příkrmu může vést k tomu, že dítě bude vyžadovat kojení méně často, tvorba mléka, která reaguje na poptávku, se sníží, a tak může dojít k nechtěnému ukončení kojení.

UMĚLÁ VÝŽIVA

Pokud nekojíte, miminko je starší než 4 měsíce a má hlad, i když vypije 900–1000 ml počátečního mléka denně, můžete začít podávat příkrm. Dítě by již mělo umět sedět s oporou a dobře ovládat pohyby hlavou, aby se mohlo bezpečně naučit polykat i stravu, která není tekutá.

Počáteční mléčná výživa (počáteční mléko) je určena pro děti od narození do ukončených 4 měsíců. Dítě však může dostávat počáteční mléko až do roku věku.

Pokračovací mléka jsou určena dětem od ukončeného 4. měsíce. Protože ale nekryjí plně potřeby dítěte, nejsou vhodná, pokud je kojenec na výlučně mléčné stravě. Začněte je podávat teprve, až dítě bude dostávat příkrm.

PRVNÍ PŘÍKRM

Pokud dítě prospívá, začněte podávat příkrm v ukončených 6 měsících (180 dnech) bez ohledu na to, zda kojíte, nebo podáváte umělou výživu.

U nás je obvyklé začínat zeleninou, aby si dítě brzy zvyklo i na jiné chutě než sladkou, jejíž obliba je vrozená. Začněte jedním druhem zeleniny (např. vařená mrkev, brambor květák, petržel, špenát) a teprve po 3–4 dnech přidejte další jeden druh. Kdyby vaše dítě některou potravinu nesnášelo, poznáte, která to je.

Když si dítě zvykne na zeleninu, začněte do ní přidávat důkladně uvařené velmi jemně nakrájené a nasekané libové maso (kuře, krůta, telecí, hovězí, jehněčí, králík), zpočátku asi 1 polévkovou lžíci na dávku. Postupně zařaďte maso do příkrmu 6krát týdně a zvyšte jeho množství z 1 na 2 polévkové lžíce na dávku. Maso je důležité jako zdroj železa. Červené maso (hovězí, vepřové) má více železa než bílé a játra ještě více než červené maso.

Jednou týdně podávejte místo masa vařený vaječný žloutek. Vejce jsou však do dvou let zakázána u dětí s jakýmkoli projevem alergie či dětí rodičů alergiků.

DRUHÝ PŘÍKRM

Stejně postupujte u zařazování ovoce jako druhého druhu příkrmu, začněte například banánem nebo jablkem. Pak zařaďte každý nový druh vždy až po několika dnech. Dále je vhodná meruňka, hruška či broskev. Vyhněte se vysoce alergizujícímu ovoci, jako např. kiwi či jahoda. Ovoce rozmačkejte nebo nastrouhejte na umělohmotném struhadle, nepřislazujte. Do ovocného pyré můžete později přidat neslazený bílý jogurt.

Jakmile se dítě naučí krmení lžičkou, přidávejte postupně nové chutě: další druhy zeleniny, ovoce a další druhy potravin. Podávejte pyré z více druhů zeleniny nebo ovoce.

Dítě většinou nepřijme novou potravinu hned, ale zvyká si na její chuť teprve po opakovaném nabízení. Ponechte dítěti volnost při zkoušení nové potraviny. Pokud ji odmítne, zopakujte nabídku po 1–2 dnech. Někdy je třeba zkoušet to po malých množstvích i více než desetkrát.

Abyste pomohla dítěti zvyknout si na novou potravinu, můžete přidat další chuť, například květák, do již známého mrkvového pyré.

TŘETÍ PŘÍKRM

Jako třetí příkrm začněte podávat kaše. Výhodné jsou kupované instantní kaše určené pro kojence, protože obsahují některé minerály a vitaminy. Pokud byste podávala kaše před ukončeným 6. měsícem (to ale nedoporučujeme), je nutno používat pouze kaše označené jako vhodné pro kojence od 4 měsíců vyrobené z obilnin, které neobsahují lepek. Lepek může u vnímavých jedinců vést k rozvoji onemocnění zvaného celiakie.

S rozvojem jemných pohybových funkcí ruky a prořezáváním zubů začíná být kojenec schopný vzít do ruky potraviny, manipulovat s nimi a žvýkat je. Musí se to ale naučit. Proto mu začněte nabízet potraviny vhodné ke žvýkání, například kousek rohlíku nebo chleba.

PŘÍPRAVA A PODÁVÁNÍ PŘÍKRMU

V prvním období dávejte příkrm ve formě řidší kaše, protože jej dítě bude ze lžičky spíše sát. Jakmile se dítě naučí spolknout příkrm ze lžičky, podávejte potravu konzistence husté kaše.

Nezapomeňte příkrm zamíchat a zkusit jeho teplotu, než začnete dítě krmit. Měl by být vlažný – stejně teplý nebo jen o málo teplejší než tělesná teplota.

K prvnímu podání příkrmu si vyberete dobu, kdy je vaše dítě v dobré náladě a vy nespěcháte. Není rozhodující, jestli to bude před kojením, nebo po něm. Dítě posaďte zpříma, protože vleže nemůže bezpečně polykat. Příkrm podávejte malou lžičkou, ne z lahve s dudlíkem. První dny nabízejte 1–2 lžičky příkrmu 1–2krát denně a postupně množství zvyšujte, aby v průběhu asi 2 týdnů tvořil celé jedno jídlo.

Nabízejte příkrm tak, aby na něj dítě

Nahrávám...
Nahrávám...