dnes je 23.5.2024

Input:

Koučování

21.2.2012, Zdroj: Verlag Dashöfer

Koučování

Koučování je styl vedení, metoda vzdělávání a rozvoje, schopnost zvyšovat výkon jednotlivce nebo týmu, sledovat dlouhodobé cíle, pracovat na důležitých vlastnostech, rozvíjet podřízené k větší zodpovědnosti. Koučování pomáhá vyzdvihovat potenciál podřízených, řešit problémy efektivní a konstruktivní cestou. Pojetí koučování jako umění zvyšovat výkonnost druhých – kouč podporuje odvahu členů svého týmu, aby se učili, aby práci brali jako výzvu.

Koučovací proces

  • Koučovací proces je učení – podchycení vztahu mezi stávající situací, současným výkonem, a mezi požadovanou situací.

  • Koučování je proces kontinuální, nekončící, každá nová výzva přináší novou základnu.

  • Jedná se především o proces komunikace, která přináší reálné výsledky. V tomto procesu se zhodnotí všechny znalosti z komunikačních dovedností, ale i všechny nedostatky. Kouč není tolik expert na problematiku odbornou, ale je expert na komunikaci.

  • Není nutné, aby kouč partnera (vedoucí své podřízené) dokonale znal. Často bývá lepším koučem někdo nezávislý, někdo, kdo má objektivní pohled na druhé. Dobrý kouč pomáhá pracovníkům učit se z vlastních chyb, identifikovat své výkonové cíle, vzít si zodpovědnost za uvedené kroky.

  • Jako kouč vedoucí odmítá sdělovat lidem, co mají dělat, ale pomáhá jim najít nejlepší cestu k úspěchu. Pomáhá vytvářet pozitivní postoje k učení, povzbuzuje je, aby

Nahrávám...
Nahrávám...