dnes je 19.4.2024

Input:

Koupání a plavání - 2měsíční miminko

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.4 Koupání a plavání – 2měsíční miminko

Mgr. Blanka Sudíková

Večerní koupání znamená rituál. Je dobré, aby probíhal pokud možno ve stejný čas a ve stále stejném pořadí činností. V následujících řádkách najdete návod, který si přizpůsobte vy sami.

Koupání, plavání i mytí děťátka se dá zvládnout dohromady.

CO POTŘEBUJETE ?

  • umytou vanu (vanička není třeba, miminko se vám do ní za chvíli stejně nevejde)

  • mořskou sůl (např. www.manufacture35.cz , www.solnelampy.cz )

  • koupelový olej ( www.eone.cz , www.nobilis.cz , www.weleda.cz ).

Miminko není nutné mydlit, ale na zadeček je mýdlo dobré (Weleda, Nobilis Tilia). Vytvořte si v koupelně prostor, kde miminko můžete svléknout a po koupání zase obléknout. Po koupání mějte připravený olej na masáž (mandlový, sezamový, karité, olivový – pozor na rafinované oleje, jsou to deriváty ropy, pro děti velmi nevhodné, bohužel i v lékárnách prodávají oleje rafinované), krém na zadeček či zásyp (doporučuji do záhybů – třísla, krček, za ouška, podpaždí). Oleje a krémy nemusíte používat stále, spíše podle intuice a potřeby.

Speciální ubrousky na utírání zadečků poslouží při cestování, při běžném domácím provozu je lépe zvyknout si na klasické umývání zadečku pod vodou (viz. obr. 1) či utírání hadříkem.

Obr. 1. - Mytí zadečku pod vodou

Pokud je voda studenější, miminko se lépe otuží a zadeček nebude mít náchylný k opruzeninám. Také je lepší používat látkové pleny. Děti je podstatně lépe snášejí a tatínek se alespoň zapojí do starostí o miminko – může žehlit plínky. Vatové tyčinky pokud možno nepoužívejte. Do oušek zasahujte co nejméně a jen na vnější okraj. Přirozený maz, který ouško vytváří na zachycení nečistot, zbytečně odstraňujete a zatlačujete jej do zadní části ouška. Pak vznikají „špunty“ v uších.

Teplota vody ve vaně může být od 35 do 32 0 C. Miminko nemusí mít „vařící“ vodu, bude „plavat“. Čím je voda chladnější, tím aktivnější je vaše miminko. Toto oceníte při nočním usínání a spinkání. Teplotu vody měřte klasickým tělovým teploměrem, speciální „rybičky“ často nefungují.

Množství vody ve vaně je důležité. Když napustíte málo vody, miminko nebude mít prostor k plavání a ještě mu bude zima. Vody ve vaně by mělo být alespoň do výšky 40 centimetrů.

Koupání a plavání – 2měsíční miminko

JAK DLOUHO A JAK ČASTO KOUPAT ?

Doba strávená ve vaně je velmi individuální. Miminko si na vodu postupně zvyká a tak se dá přirozeně prodlužovat doba strávená ve vaně. Je třeba vypozorovat chvilku, kdy začne být unavené a pak je třeba jít z vody ven. Doporučuji plavat tak 5 až 20 minut. Rozhoduje také váš zdravotní stav, protože v předklonu nad vanou vás za chvíli začne bolet celé tělo. Zapojte rodinu nebo si s děťátkem vlezte do vany. Děti milují fyzický kontakt, a učí nás tak dotekům. Když se chcete opravdu věnovat plavání, je třeba plavat alespoň 3x týdně, aby miminko nezapomnělo již naučené. Jestliže víte, že vám i miminku dělá plavání dobře, proč neplavat každý den? Velmi často děti před koupáním pláčou a ve vodě se krásně uklidní

POSTUP PŘI KOUPÁNÍ A PLAVÁNÍ

V tomto věku dítěte používáme ve vaně následující úchopy: držení miminka za hlavičku v poloze na zádech a klubíčko.

Obr. 2. - Pozvolné zanořování

Než miminko dáte do vany, umyjte mu zadeček (viz. obr. 1). Pak ho v klubíčku, v držení za hlavičku a zadeček, pozvolna zanořujte do vody (viz. obr. 2).

Obr. 3. - Držení dítěte při plavání / koupání

Chvilku počkejte, až se miminko rozkouká. Pozvolna ho pokládejte na zádíčka. Když děťátko leží, ruku, kterou jste měli pod zadečkem, přesuňte pod bradičku (viz. obr. 3).

Hlavička vám leží v dlani, víceméně ve vašich prstech a je zanořená tak, že ouška má miminko pod vodou a hlavička je v prodloužení těla, jako by děťátko leželo na úplné rovině. Držte hlavičku za temínko, ne za krček, ten musí být volný. Voda dítěti zasahuje až k očím. Když dítě pohne hlavičkou, zjistí, kde je voda. Postupně se učí respektovat vodu a její hranice, které dává. Jistěte miminko tak, aby si mohlo osahávat hranice samo. V této poloze se miminko přirozeně namáhá, a proto je třeba i odpočívat, a to v klubíčku (viz. obr. 4).

Obr. 4. - Odpočinek v klubíčku

Ruku zpod bradičky přesuňte zpět pod zadeček a miminko jakoby secvakněte, až se mu bradička skoro dotkne hrudníčku, podobně jako v autosedačce. Klubíčko vypadá nepřirozeně, ale pro děťátko je příjemné a velmi důležité. Při plavání využívejte celou vanu a střídejte pravou a levou ruku pod jeho hlavičkou. Děti vnímají přicházející podněty a je třeba, aby je dostávaly rovnoměrně

Nahrávám...
Nahrávám...