dnes je 1.3.2024

Input:

Krátké a rychlé relaxace a osvěžení během dne

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.1.4 Krátké a rychlé relaxace a osvěžení během dne

MUDr. Irena Kubalová

Každá maminka se při péči o svou ratolest během dne cítí občas unavená, „přetažená“, pod tlakem… Ať již nazveme ten nelibý pocit jakkoliv, je užitečné si umět alespoň na chvíli nějakým rychlým způsobem ulevit, když není možné si v dané situaci opravdu plně odpočinout.

Metod a rad existuje spousta. Zkusili jsme vybrat ty, které vám budou trvat jen chvilku a lze je s úspěchem používat i uprostřed jiné činnosti.

  1. Káva, čaj, čokoláda jsou známé osvědčené životabudiče, ale…! Pokud kojíte, nejsou zrovna tím nejvhodnějším povzbuzením. Můžete pít bezkofeinovou kávu, ale ta vás „neprobudí“. Zkuste si tedy místo klasické kávy svařit na jednu konvici 2 lžíce melty s 1 lžičkou karobu (prášek ze svatojánského chleba – k dostání v prodejnách zdravé výživy) a špetkou soli a nápoj dle chuti oslaďte medem. Je velmi povzbuzující a osvěžující a z konvice můžete upíjet celý den.

    Z čajů jsou při kojení vhodnější čaje ovocné (povzbuzující účinek mají zejména směsi s obsahem bezinek) či Rooibos. Pokud již máte chuť na opravdový čaj, je lépe pít čaj zelený než černý. Opravdový životabudič je černý čaj Yogi, který se pije s mlékem a medem, ale bohužel nepovzbudí jen vás, ale přes mateřské mléko i vaše dítě, takže s jeho pitím velmi opatrně.

  2. Citron obsahuje na 100 g dužniny 60 mg vitaminu C. Jednoduchý recept: do větší sklenice s vodou vymačkejte 1/2 citrónu, dle chuti oslaďte medem a každé ráno vypijte nalačno „na ex“. Velmi zjednodušeně řečeno se dá účinek tohoto nápoje vysvětlit takto: Náhlé překyselení žaludku vede organismus k tendenci dále reagovat spíše „zásaditě“ a díky mnoha složitým dějům vám tento mechanismus pomůže nejen se osvěžit, ale i trošku zhubnout. Příjemné, že?

  3. Dýchání. Stačí chvilička: Prostě se uprostřed nějaké činnosti zastavte, lze-li, posaďte se na chvíli do tureckého sedu, vždy se však soustřeďte, aby páteř byla rovně vzhůru. Zhluboka se nadechněte nosem, poté na chvilku zadržte dech a velmi pomalinku vypouštějte vzduch ústy. Při tom si představujte, jak spolu s dechem odplouvá z těla i únava. Nejraději se takto uvolňuji při žehlení či věšení prádla, stačí i jen 5 nádechů výdechů, a je lépe.

  4. Zpívejte si. Je až překvapující, jak to, co si zpíváme, může ovlivnit naše ladění. Potřebujete-li „zpomalit“, vyberte nějakou melodickou písničku, potřebujete-li povzbudit, pak spíše veselou melodii. Zpíváním se lze opravdu krásně uvolnit a zlepšit náladu nejen vaši, ale i batolátka.

  5. Oblečení a líčení. Několikrát za den projdete kolem zrcadla a vidíte-li tam unavenou, neupravenou maminku, na náladě to nepřidá. Je příjemné snažit se hned ráno upravit, a pokud jste zvyklá, tak se nalíčit a i doma nosit oblečení, v kterém se sama sobě líbíte a je pohodlné. Nejvíc „mindráků“ si způsobujeme samy. Budete-li se cítit hezká a upravená, pozvedne to i

Nahrávám...
Nahrávám...