dnes je 25.7.2024

Input:

Maminka - antikoncepce v době kojení

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.1.3 Maminka - antikoncepce v době kojení

Ivana Königsmarková, registrovaná porodní asistentka

V životě se setkáváme s mnohými mýty a pověrami. Jak je to s kojením a početím?

Některá žena během celého období kojení nemenstruuje, jiná občas zakrvácí nebo zašpiní, ale jsou i ženy, které s koncem šestinedělí začnou menstruovat a menstruují pravidelně, i když kojí. Jde obvykle o anovulační krvácení (nezrají vajíčka). Je velmi obtížné určit, kdy uzraje to první, proto není možné se spoléhat na kojení jako na antikoncepci.

Jak se můžeme v období kojení bránit početí? Jaká jsou pro a proti jednotlivých způsobů ochrany?

 1. MĚŘENÍ BAZÁLNÍ TEPLOTY

  Počítáme-li, že žena 6 měsíců kojí, je to téměř neproveditelné.

 2. BĚŽNĚ DOSTUPNÉ PROSTŘEDKY

  Prostředky, které lze koupit v lékárně – různé antiko-čípky, lubrikační gely, ale i výplachy, přerušovaná soulož apod., jsou velmi nespolehlivé.

 3. KONDOM

  Prezervativ (kondom) je antikoncepce poměrně spolehlivá, ale nepohodlná. Vedle prezervativu existuje u nás málo známý ženský kondom – femidom. Jedná se o klobouček z podobného materiálu jako prezervativ, který se před pohlavním stykem zavádí do pochvy a nasazuje na děložní čípek. Zavedený může být až 24 hodin. Používá se společně s lubrikačním gelem. Vyrábí se v několika velikostech – s tím by měl poradit gynekolog. Pro spolehlivost je třeba před použitím vyzkoušet zavedení několikrát „na nečisto“. Femidom slouží k opakovanému použití a je k dostání v prodejnách zdravotnických potřeb.

 4. HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCE

  Výhodu hormonální antikoncepce představuje vysoká spolehlivost. Antikoncepce pro kojící ženy je jednosložková, tedy nikoli ta, která se používá běžně. Nevýhod však existuje hned několik:

  • je třeba užívat ji pravidelně, nesmíme zapomínat

  • zátěž organizmu - musíme ji zpracovat

  • částečně přechází do mateřského mléka

  • stojí dost peněz

  Kromě hormonální antikoncepce ve formě tablet existuje i hormonální antikoncepce „depotní“ – s dlouhodobým účinkem. Aplikuje se injekčně do svalu a účinek trvá cca 3 měsíce. Výhodou je, že nelze zapomenout. Na druhé straně lze jen obtížně předpokládat, jak takovou antikoncepci budeme snášet. Různé studie ukazují, že tato antikoncepce častěji vyvolává pocity deprese.

 5. NITRODĚLOŽNÍ TĚLÍSKO

  Nitroděložní tělísko je vhodnou antikoncepcí zejména pro ženy, které už rodily. Z dob, kdy se mu říkalo DANA (dokonalá a neškodná antikoncepce), nemá příliš dobrou pověst a

Nahrávám...
Nahrávám...