dnes je 19.4.2024

Input:

O čem vypovídá obsahová stránka životopisu

11.10.2010, Zdroj: Verlag Dashöfer

O čem vypovídá obsahová stránka životopisu

V předchozí lekci jsme si rozebrali formální stránku životopisu a průvodního dopisu a jejich vypovídací hodnotu pro rozhodování při výběrovém řízení, v této se zaměříme na obsahovou stránku životopisu, která je stěžejní pro posuzování uchazečových schopností.

Co je pravda?

Pro naše účely vycházejme z toho, že informace, které uchazeč uvádí, jsou pravdivé. V praxi se totiž samozřejmě může stát, že je nám předložen životopis, který obsahuje údaje nepravdivé nebo záměrně zkreslené, což se běžným přečtením dá poznat jen těžko. Spolehlivým klíčem k rozpoznání pravdivosti či nepravdivosti údajů v životopise může tedy být pouze dobře a cíleně vedený osobní pohovor, ve kterém se odborně fundovanými otázkami přesvědčíme, zda uchazeč skutečně zná, co tvrdí, že zná, nebo můžeme vyžadovat doklady a potvrzení např. o vzdělání a jiných skutečnostech, které lze tímto způsobem prokázat.

Když získáme určité zkušenosti s profesními životopisy a kandidáty, kteří se za nimi skrývají, je již možno rozlišit, který životopis je napsán tak, jakoby se snažil něco zakrýt. Mohou to být:

  1. nejasné formulace a popisy práce,

  2. příliš obecné výrazy bez konkrétních údajů,

  3. chybějící časové úseky a další „podezřelé“ informace, jako uvedení neexistující školy či oboru

„Podezřelý“ životopis často také staví více na líbivých frázích než na popisu reálných zkušeností. Na druhou stranu kladení důrazu na efekt a působivost životopisu více než na věcný obsah může být i projevem snahy dobře se prezentovat a přesvědčit, která svědčí o jisté dávce obchodnického uvažování.

Stručný životopis

Další skutečností, kterou bychom měli mít při posuzování životopisů na paměti, je velmi častá chyba uchazečů o zaměstnání, kdy neuvedou dostatečné množství informací, aby „na první pohled“ přesvědčili zaměstnavatele o svých zkušenostech a schopnostech. Jejich životopis pak třeba automaticky skončí mezi vyřazenými, neboť zaměstnavatelé dělají jinou velmi častou chybu, že totiž málo obsažné životopisy si spojují s málo kvalifikovanými pracovníky.

Mnoho uchazečů má ovšem životopis stručný z jiných důvodů, než že by jejich pracovní zkušenost byla kusá či nedostatečná. Opět zde na prvním místě stojí ono již zmiňované podceňování významu životopisu pro rozhodování o přijetí, dále pak častý problém, že uchazeč „neví, co napsat“, a z nerozhodnosti a nejistoty, z obav, „aby to bylo dobře“, nakonec volí možnost napsat raději méně než více.

Pracovní náplň

Chybějící pracovní náplně u pozic v životopise jsou velice časté. Žadatel napíše jen výčet názvů pozic a pracovní náplň mu připadá buď natolik zřejmá, že ji do životopisu nevypisuje, nebo je mu již tak automatická (zvlášť u technických či dělnických profesí), že neví, jak by

Nahrávám...
Nahrávám...