dnes je 13.7.2024

Input:

Ochrana dětské pokožky a očí před sluníčkem

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.10 Ochrana dětské pokožky a očí před sluníčkem

Irena Váchová

V dnešní době se často setkáváme s více či méně důrazným varováním před slunečním zářením. Jako důvod je uváděno poškození a oslabení ozonové vrstvy naší planety. Lidská činnost zanechala a zanechává stopy na Zemi i v její ochranné atmosféře. Možná jsme si doposud dostatečně neuvědomili, že planeta Země, která je naším domovem, je živoucí bytostí.

Jak se tedy vyrovnávat s následky naší – lidské – činnosti, v jejímž důsledku nyní vždy, když vysvitne sluníčko, přemýšlíme o ideálním způsobu ochrany pokožky? Zejména u novorozeňátek a malých miminek je třeba se skutečně touto otázkou zabývat.

Dříve jsme se my, lidé, daleko více pohybovali v přírodě, a to samozřejmě i za slunného počasí. Ještě neexistovaly ani sluneční brýle, ani opalovací krémy. Naše pokožka si přirozeně zvykala na sluneční záření, vytvářela si svoji přirozenou ochranu. Ta spočívá ve vzniku hnědého zbarvení kůže, pigmentu, kterému odborníci říkají melanin. Melanin UV záření pohlcuje. Člověk byl stvořen v harmonii s přírodou a má ve vínku ochranné mechanizmy.

Trošku teorie a terminologie, která nám pomůže lépe se zorientovat v oblasti opalování a ochranných prostředků proti slunečnímu záření:

Sluneční záření se skládá, mimo jiné, i z krátkovlnného ultrafialového záření – UVB záření, jehož spektrum je 290–320 nm, a z dlouhovlnného ultrafialového záření – UVA záření, jehož spektrum je 320–400 nm. Ochranný sluneční faktor na opalovacích prostředcích především charakterizuje stupeň ochrany před UVB zářením, SPF – Sun Protection Factor je zkratka z angličtiny a značí „sluneční ochranný faktor“. Pokud na ochranné kosmetice najdete hodnotu SPF, zaručuje výrobce jeho účinnost při použití prostředku v množství 2mg/cm2 . To se rovná 6 čajovým lžičkám přípravku (přibližně 36 gramům) na tělo jedné průměrné dospělé osoby. Poloviční množství sníží značně ochranný faktor, a to až o dvě třetiny. Současně se v odborných kruzích praví, že dosud neexistují důkazy o tom, že používání ochranné kosmetiky vylučuje vznik melanomu kůže.

CO ZNAČÍ ČÍSLO NA OCHRANNÉM PROSTŘEDKU PROTI SLUNEČNÍMU ZÁŘENÍ?

Ochranným slunečním faktorem se rozumí poměr minimálního množství energie potřebného k vyvolání zarudnutí chráněné kůže daným prostředkem vůči minimálnímu množství energie, potřebné k vyvolání zarudnutí nechráněné kůže.

Pro lepší orientaci o číselném označování ochranných prostředků si můžeme uvést zajímavé výsledky měření jejich účinnosti. Prostředek s ochranným slunečním faktorem 15 pohlcuje 93 % UVB záření, zatímco prostředek s ochranným slunečním faktorem 30 pohlcuje 97 % UVB záření. Ochranu před ultrafialovým zářením ochranné faktory nad 50 již nikterak významně nezvyšují, protože žádný ochranný prostředek nemá schopnost zachytit 100% dávky záření.

Do budoucna se proto doporučuje zavedení označení pouze čtyř kategorií označování, a to:

  • nízká ochrana odpovídá ochrannému slunečnímu faktoru o hodnotách 6 až 10,

  • střední ochrana odpovídá ochrannému slunečnímu faktoru 15 až 25,

  • vysoká ochrana odpovídá ochrannému slunečnímu faktoru 30 až 50,

  • velmi vysoká ochrana odpovídá ochrannému slunečnímu faktoru 50+.

Při výběru pak je třeba uvážit typ kůže a dobu expozice slunečního záření.

Odborníci uvádějí, že spálení sluncem, které se navenek projeví zarudnutím kůže, způsobuje především UVB záření. To je také uváděno jako hlavní příčina vzniku rakoviny kůže. UVA též není vyloučený jako možná příčina vzniku. Především ženy pak může zajímat informace o tom, že UVA záření je příčinou předčasného stárnutí pokožky.

Mnozí z nás jsme si také všimli, že ženy, které jsou stále krásně opáleny, ve vyšším věku již svoji pokožku na odiv nevystavují, neboť je v důsledku nadměrného UV záření (přírodního i umělého) značně unavená.

To jsou jednoduchá fakta a je vhodné se zamyslet, jak rozumná ochrana před sluníčkem může vypadat.

Je na nás, dospělých, abychom se učili rozumně kombinovat přirozený ochranný systém těla s ochrannými prostředky „umělými“ a abychom také v tomto smyslu pomohli i malým dětem. Pokud budeme jejich pokožku přísně chránit ochrannými opalovacími přípravky s velmi vysokým ochranným faktorem, nedáme jí příležitost k vytváření ochranného melaninu. Chceme, aby se po celý život museli chránit před sluníčkem, protože jejich kůže „se nenaučila“ vytvořit si ochranné zabarvení?

Uvádím zde několik doporučení pro jarní a letní období, kdy je intenzita slunečního záření vysoká. Tato pravidla pak platí i pro pobyt na horách za slunečného počasí v létě i v zimě.

První pravidlo: Podávat dětem i sobě (zejména po dobu kojení) dostatek mrkvičky a ostatních červených a oranžových plodů a zeleniny.

Druhé pravidlo: Dostatečně pít. Tělo si samo vodu nevytvoří. Dýcháním jí tělo ztrácí, v horku se potíme. Buňka ale ke svému životu vodu nezbytně potřebuje. K pobytu na sluníčku tedy patří dobrý pitný režim. Člověk by prý měl vypít asi 40 g vody na 1kg své váhy za den. Takže 100kilový tatínek má vypít za den 4 litry tekutin. Při nižším příjmu tekutin „tělo žízní“. To platí za normálních podmínek, tedy není-li tělo celý den na prudkém sluníčku.

Třetí pravidlo: Naučme se pro ochranu pokožky používat přírodní rostlinné oleje s přirozenou schopností chránit pokožku proti sluníčku.

Mnohé rostliny, rostoucí v tropických a subtropických pásmech poskytují oleje a tuky. Ty pak používají domorodci nejenom jako potravinu, ale i k ochraně pokožky. K těmto rostlinám patří například jojoba – keř, rostoucí v tropech, který poskytuje jojobový olej s ochranným faktorem přibližně 3 až 4. Jojoba má schopnost velmi dobře proniknout do pokožky.

Karité (Butyrospermum Parkii, Shea Butter, Bambucké máslo) z „kouzelného stromu“ má svojí domovinu např. v Senegalu. Místní obyvatelé na něj nedají dopustit a používají jej i na uvolňující masáže, ošetření pokožky obecně, k vaření i pečení. Stupeň ochrany je o maličko vyšší, než má jojobový olej, schopnost penetrace do pokožky je nižší než u jojobového oleje. Při použití karité budeme tedy hodně mastní.

Mandlový olej můžeme spíše využít k ošetření pokožky k regeneraci po opalování.

Čtvrté pravidlo: Neopalujte se, je-li váš stín kratší než výška vaší postavy. Toto pravidlo považuji osobně za základ

Nahrávám...
Nahrávám...