dnes je 25.7.2024

Input:

Očkování

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.1.4 Očkování

doc. MUDr. Ivan Novák, CSc.

Pravidelné očkování u dětí je má v naší zemi již tradici. Vakcínu proti infekčním chorobám dostane více než 95 % dětské populace. První účinné očkování spadá až do konce 18. století. Díky očkování některé nemoci zmizely celosvětově (pravé neštovice) a některé u nás (obrna, tetanus, záškrt). Jiné se vyskytují v desítkách případů za rok, zatímco dříve se objevovaly v desetitisícových a stotisícových epidemiích a zabíjely každoročně stovky dětí (spalničky, černý kašel).

Pravidelné očkování v naší republice stanoví zákon a hradí se ze státního rozpočtu. Paletu vakcínlékaři rozšiřují, takže v současné době odpovídá náš očkovací kalendář tomu, co doporučuje Evropská unie a Světová zdravotnická organizace. Zároveň se zlepšuje i kvalita vakcín. Navíc zákon u nás umožňuje, aby si rodiče kvalitní sérum koupili jak pro řádné očkování, tak pro další. Kvalita těchto vakcín spočívá v tom, že v jedné injekci je více vakcín pohromadě (tím se snižuje počet injekcí). Navíc způsobují tyto vakcíny méně komplikací a dokonce i méně bolí.

Děti, které očkování vystavuje zvýšenému riziku vedlejších reakcí, dostávají ty nejkvalitnější vakcíny zdarma (děti s nízkou porodní hmotností, s těžkými alergickými problémy). U některých skupin dětské populace, které mají sníženou odolnost proti infekcím, lékaři provádějí navíc další očkování.

V zahraničí lékaři ještě očkují některé skupiny dětí proti Streptococcus pneumonie (v hantýrce pneumokok – vyvolává záněty středního ucha a dýchacích cest) a proti planým neštovicím. Séra u nás máme k dispozici, ale o jejich zavedení do plošného očkování se zatím neuvažuje.

PROTI JAKÝM NEMOCEM LZE OČKOVÁNÍ JEŠTĚ DOPORUČIT?

Rozhodně proti meningokoku C u dětí od 15 do 24 let. U těch, které hodně pobývají v oblastech zamořených klíšťaty přenášejícími virus klíšťové encefalitidy, zvažte očkování proti těmto virům. Není na škodu doplnit k pravidelnému očkování proti hepatitidě B i vakcinaci proti viru A, který vyvolává zánět jater. O vhodnosti očkování vašeho dítěte proti chřipce byste měli diskutovat s praktickým dětským lékařem.

V dnešní době veřejnost hodně diskutuje o tom, zda jsou očkování dětí skutečně nezbytná. Názory typu „ať si dítě nemoc prodělá, bude mít protilátky a je to zdravější

Nahrávám...
Nahrávám...