dnes je 23.5.2024

Input:

Onemocnění maminky - nachlazení

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.1.1 Onemocnění maminky – nachlazení

Ivana Königsmarková, registrovaná porodní asistentka

Nachlazení, horečnaté onemocnění, chřipka se mohou objevit nenadále, zejména v období podzimu a sychravého počasí. Vzniku onemocnění předcházíme tím, že se v tomto období vyhýbáme místům, kde se setkává velký počet lidí a kde se lze snadno nakazit.

Ale ani onemocnění ženy nemusí být důvodem k ukončení kojení. Dítě s mateřským mlékem přijímá od matky i obranné látky, takže je proti onemocnění do určité míry chráněno. Je však třeba postupovat obezřetně, abychom dítě přesto nenakazili, a zároveň použít pouze takové prostředky, které dítěti neublíží.

Především je nutné dodržovat přísnou hygienu, to znamená před každým kontaktem s dítětem si umýt ruce, používat výhradně vlastní ručník, neodkládat kdekoli použité kapesníky apod. Při kašli a rýmě použijeme při kontaktu s dítětem raději roušku přes ústa a nos.

K léčení zvolte spíše přírodní léčbu než rovnou antibiotika. I když to může při péči o dítě znamenat obtíže, nejdůležitější součástí léčebného postupu je klid na lůžku, spánek a teplo, obzvláště pokud jde o horečnaté onemocnění.

TEPLOTA

Teplota sama je léčebným prostředkem, protože při vyšších teplotách viry a bakterie jen těžko přežívají. Příliš vysokou teplotu snížíme chladnou sprchou nebo zábalem, popř. můžeme užít Paralen. Důležitý je příjem dostatečného množství tekutin.

KAŠEL

Proti kašli pomohou osvědčené Prieznitzovy obklady. Plenu namočíme do studené vody, přeložíme ji po délce několikrát tak, aby vznikl asi 10–15 cm široký pruh a ovineme okolo krku. Pak převážeme suchou vlněnou šálou nebo šátkem. Když obklad

Nahrávám...
Nahrávám...