dnes je 23.5.2024

Input:

Péče o zadeček a opruzeniny

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.2 Péče o zadeček a opruzeniny

Mgr. Andrea Lippová

Kůže novorozence je přibližně pětkrát tenčí než pokožka dospělého člověka, není proto ještě schopna plnit ochrannou funkci. Kůže na zadečku je navíc vystavována celodennímu působení agresivních látek z moči a stolice. Často se stává, že na zadečku, genitáliích a stehnech kůže zarudne – pak mluvíme o opruzeninách, se kterými se snad každá maminka v menší či větší míře setkala. Zarudlá a citlivá kůže, která je zbavena ochranného filmu, je náchylná k bakteriální nebo kvasinkové infekci a může začít i mokvat. Nejvíce trpí opruzeninami děti mezi 9. a 12. měsícem.

Tato obtíž může mamince i miminku pořádně znepříjemnit život. Některé dětí trpí častěji opruzeninami v době prořezávání zoubků, ale na opruzený zadeček může mít vliv i strava kojící matky (např. pokud konzumuje ostrá jídla nebo citrusové plody) nebo nevhodně zvolený prací prášek. Není ovšem třeba si něco vyčítat, stačí zachovat několik zásad:

  1. Dítě dostatečně často přebalujte. Používání bavlněných plen (ať už obyčejných nebo kalhotkových) výrazně snižuje riziko vzniku opruzenin, protože pokožka zadečku je v kontaktu s bavlnou, která je prodyšná. Dnes lze zakoupit i kalhotkové pleny z biobavlny, které jsou vhodné pro obzvlášť citlivé děti. Při praní je však třeba dávat pozor na to, aby byly pleny dostatečně vymáchány a nezůstaly na nich zbytky prášku. Proto volte raději prací program s jedním mácháním navíc, před kterým můžete přidat do pračky jako dezinfekci 3 lžíce octa. Rozhodně nepoužívejte avivážní prostředky ani jiné agresivní prací prášky. Vhodné jsou jemné dětské prášky nebo bioprášky. Na skvrny lze použít přírodní žlučové mýdlo nebo biosůl

  2. Pokud používáte jednorázové pleny, ujistěte se, že na ně dítě nemá alergickou reakci, popř. změňte značku.

  3. U citlivých dětí pozor na používání separačních plen, které se vyrábějí z polypropylenu. Jsou neprodyšné, takže se pokožka může opět zapařit. Pokud máte dítě náchylné na opruzeniny, používejte raději bioseparační pleny, např. z viskózy nebo celulózy, nebo je úplně vynechte.

  4. Zadeček neomývejte mýdlem ani jinými přípravky s

Nahrávám...
Nahrávám...