dnes je 19.4.2024

Input:

Plavání a potápění v bazénu 2. část

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.9.1 Plavání a potápění v bazénu 2. část

Mgr. Blanka Kolářová Sudíková

PRO ZAČÍNAJÍCÍ PLAVÁČKY

Jestliže se chystáte se svým děťátkem do bazénu poprvé, přečtěte si předchozí kapitoly určené menším dětem. Dozvíte se, co s sebou a o čem plavání s dětmi vlastně je. Ovšem začít plavat s miminkem a začít s dvouletým děťátkem je velký rozdíl. Někdy se stává, že větší dítě má větší strach, ale není to tak vždycky.

Dvouleté dítě nemůžete jen tak potopit jako dítě jednoleté. Je třeba trpělivosti a vlastního příkladu. Dítě vás následuje a poté, co si na vodu zvykne, se může rozhodnout, jestli půjde pod vodu za vámi.

  • Dopřejte dítěti jeho osobní zkušenost s vodou. Když mu budete stále něco vysvětlovat, nebude vnímat svoje pocity, bude roztěkané a neklidné. Je to jeho vztah k vodě, a tak mu dejte čas. Jen si sedněte na kraj bazénu, šplouchejte nohama a na vodu si sahejte. Je dobré nechat dítě sedět na kraji bazénu, zajistit jeho hlídání a trošku se proplavat. Dítě vás vidí „v akci“ a to je ten nejlepší příklad. Voda vám neublížila, i když jste se potápěli.

  • Nedoporučuji nadlehčovací pomůcky, nejlepší pomůckou podle mě je rodič sám. Když si dítě na pomůcku zvykne, těžko se začíná potápět. Ale jestliže vám to vyhovuje, je to na vás. Pro zpestření plavání a pro zbavení se strachu z vody je dobrá plovací deska.

  • Když se dítě ve vodě trochu otrká, domluvte se s ním, ať vám „vleze na záda“. Jen pozor, ať se vás drží za ramena, a ne za krk. Pak by se vám špatně plavalo. A nebojte se opravdu plavat, dítěti tím pomáháte zbavovat se strachu a je to zábava i pro vás.

  • Znovu zdůrazňuji: Když se budete potápět vy, bude to časem normální i pro vaše dítě. Hlavně na ně netlačte a nedělejte z potápění vědu. Dítě pak cítí, že vám na tom záleží a na just pod vodu nepůjde.

  • Pozor na velký omyl při výuce potápění. Velmi často rodiče říkají dítěti: Zavři oči a pusu, chyť si nos a potop se. Špatně!!!! Já sama bych se takto utopila. Je to přesně obráceně. Oči otevřené (jinak nevím, kde jsem), pusa taktéž a postupně vydechuji (voda zase vyteče a je nutné mít uvolněné čelisti kvůli tlaku v uších a celkovému napětí), nos volný a postupně vydechuji (ruce potřebuji k plavání).

  • Jestliže se vaše děťátko hodně bojí, zkuste mu dát plavecké brýle. Je to úžasná motivace, dítě vidí a o zábavu je postaráno.

PRO POKROČILÉ PLAVÁČKY

Následující řádky mohou být motivací pro ty z vás, kteří navštěvujete kurzy plavání dětí anebo chodíte do bazénů samy. Bohužel se často stává, že jak děťátko roste, času je méně a méně. Přestáváme děti tak často masírovat, mazlit se s nimi a také plavat. Je to velká škoda, protože takto strávený čas je nesmírně důležitý pro celou rodinu.

Ve vodě je vše intenzivní a opravdové. Nebojme se rituálů, naopak je využívejme pro snadnější komunikaci s dětmi. Děti ví, na čem jsou a co mohou očekávat. Zaplacený kurz plavání nebo permanentka do bazénu jsou výbornými pomocníky na naši lenost.

  • Nezapomínejte plavat s děťátkem stále i v poloze na zádech. Když se naučí uvolnit se a položit se na hladinu, bude se lépe ve vodě cítit a pohybovat. Díte pak má v sobě informaci, že ho voda nese

  • Když plavete s děťátkem držící se vašich ramen, nebojte se zanořit. Budete spolu pod vodou a můžete opravdu plavat.

  • V tomto věku děti milují skákání do vody. Je velmi důležité, aby zkoušely šipku, a nezvykaly si skákat po nohách. Důležité je ohnout tělíčko a přepadnout po hlavičce do vody. Když jim to nejde ze stoje, nevadí, vraťte je zpátky na zadeček, ať trénují. Opět není nad osobní příklad.

  • K nácviku

Nahrávám...
Nahrávám...