dnes je 25.7.2024

Input:

Plavání - deset měsíců věku dítěte

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.4.3 Plavání – deset měsíců věku dítěte

Mgr. Blanka Kolářová Sudíková

BAZÉN A METODIKA

V předchozím článku jste se dozvěděli základní informace, jak můžete začít s plaváním, a nyní vám podrobněji přiblížím techniky, které v bazénu již provádíte a nebo se teprve chystáte je vyzkoušet.

1. ZVYKÁNÍ NA PROSTŘEDÍ BAZÉNU

Jestliže navštěvujete organizované kurzy, je třeba, abyste na bazén chodili včas a měli dostatek času na adaptaci. Nečekejte, že se miminko bude smát ve vodě od ucha k uchu, když přiběhnete na poslední chvíli. Před vstupem do bazénu je třeba se důkladně bez plavek osprchovat. Myslím, že nám všem záleží na tom, aby voda pro naše nejmenší byla co nejkvalitnější, a tak prosím neberte tuto povinnost na lehkou váhu. Když to jen trošku jde, sedněte si s děťátkem na břeh bazénu a pomalinku si spolu hrajte s vodou. Zajistíte tak sobě i děťátku pozvolný přechod do velké vody.

2. ÚCHOPY DĚŤÁTKA VE VODĚ

Každý baby club používá trochu jinou metodiku. Jestliže ve svém městě máte více klubů, vyberte si podle svého naturelu. Někdo preferuje více říkanky ve vodě, a někdo naopak potápění a společný pobyt pod vodou.

  • Základní úchop děťátka za hrudníček v poloze na bříšku

    Držte děťátko za hrudníček (viz obr. 1), vaše palce jsou v postavení proti sobě a v pravém úhlu proti ukazováčku. Vaše malé má tak volný pohyb v rameni, a může tudíž ručičkami cákat. Buďte zanoření až po bradu a svému miminku se dívejte přímo do očí. Oční kontakt je velmi důležitý a bezpečný. Až si na něj zvyknete, pochopíte proč.

    V této poloze se s miminkem pohybujte po bazénu, a to tak, že půjdete pozadu, budete couvat. Děťátko tím pádem „plave“ po bříšku a proud vody mu pomáhá narovnávat nožičky, které někdy ze zvyku dávají děti pod sebe. Může si zazpívat: „To je ale paráda, hrajeme si na hada, had ocáskem vrtí, dělejme to děti, to je ale paráda.“

    Obr. 1 – Základní úchop za hrudníček

  • Úchop za kyčle v poloze na zádech

    Když se děťátko uvolnilo v poloze na bříšku, rozkoukalo se a proplavalo se po bazénu, je čas ukázat mu i polohu na zádech (viz obr. 2). Někdy se stává, že větší děti již na zádech plavat nechtějí.

Nahrávám...
Nahrávám...