dnes je 16.6.2024

Input:

Plavání - šest měsíců věku dítěte

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

4.4.2 Plavání – šest měsíců věku dítěte

Mgr. Blanka Kolářová Sudíková - BC Plaváček

DOMÁCÍ PROSTŘEDÍ – VANA

Večerní koupání je rituál. Doporučuji volit pokud možno stejný čas a postup. Voda ve vaně může být chladnější, v rozmezí 32 – 33 °C, vaše děťátko bude jednak otužilejší, jednak bude pro něj jednodušší přechod na bazén.

Stále využívejte k plavání miminka polohu na zádech a úchopy z minulých měsíců.

BAZÉN

S půlročním děťátkem je ideální začít plavat v bazénu. V tomto věku přijímá miminko nové věci a zážitky přirozeněji a jednodušeji než ve věku pozdějším. Roční dítě už má „svůj rozum“ a velký úkol – stát na vlastních nohou. Samozřejmě můžete začít plavat kdykoli, ale je-li to trošku možné, nebojte se začít co nejdříve. Plavání s malým miminkem je plné emocí a intimity, s většími dětmi je to dynamika a akce.

  1. Chcete-li navštívit bazén individuálně s vaším miminkem, máte problém. Novelizace zákona o zdraví vymezila věkovou hranici dětí, a tak je do veřejných bazénů zakázán vstup dětem do jednoho roku věku. Já osobně toto opatření považuji za zbytečné, protože dnešní technologie bazénu a úpravny vody jsou na velmi vysoké úrovni a všechny bazény musí splňovat přísné hygienické normy. Argument, že miminka znečišťují bazén, je mi k smíchu. Za celou svou dlouhou praxi jsem neměla žádný hygienický problém, který by byl způsobený špatnou kvalitou vody, a tak doufám, že bude-li velký tlak veřejnosti a budou-li rodiče chtít plavat se svými malými dětmi, vše se vyřeší ke spokojenosti všech.

  2. Chcete-li navštívit váš místní Baby club (BC) a organizovaně plavat s miminkem, není to žádný problém. V České republice existuje tato služba snad v každém větším městě a já si troufám tvrdit, že co se týče kvality kojeneckého plavání, jsme nejlepší na světě.

CO MŮŽETE OČEKÁVAT OD PLAVÁNÍ V BABY CENTRU:

Instruktorky BC, které provozují plavání kojenců a batolat, musí mít absolvovaný rekvalifikační kurz na plavání dětí a schválený provozní řád od místní hygienické stanice.

Ve velké většině vás BC rozdělí do skupinek podle věku, to znamená, že s vámi ve skupince budou stejně staré děti a ještě lépe také buď začátečníci nebo pokročilí. Plave se jedenkrát či dvakrát týdně, doba pobytu ve vodě je 20–30 minut. Kurzy jsou zhruba třikrát do roka. Teplota vody je různá, v rozmezí 28–32 °C. Doporučuji plavání ve slaném bazénu, koncentrace soli je zde o polovinu nižší než v moři a čistící a desinfekční účinek stejný jako v bazénu chlorovaném. Ve vodě jste samozřejmě vy – rodiče – společně se svým miminkem. Ve všední den kurzy hodně navštěvují maminky s dětmi samy, probíhá-li kurz o víkendu, účastní se jej celá rodina (viz obr. 1). V některých BC je možné s sebou za poplatek vzít i starší dítě.

Obr. 1 – Plaveme celá rodina

Nahrávám...
Nahrávám...