dnes je 16.6.2024

Input:

Po rodičovské dovolené zpět do zaměstnání

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

8.2.2 Po rodičovské dovolené zpět do zaměstnání

Ing. Dana Daňková

Zůstat doma s dítětem a pobírat při tom rodičovský příspěvek mohou u nás maminky (a stále častěji i tatínkové) čtyři roky, a když přijde další dítě nebo další děti, zůstávají (většinou maminky) doma často i déle. Návrat do zaměstnání po několika letech bývá pak pro ně velkou psychickou zátěží. Neznamená to totiž jen více povinností a méně času, ale často také nutnost zařadit se znovu do společnosti.

ZATÍM JSEM DOMA , ALE …

Maminky, které po narození dítěte více pospíchají do práce nebo jsou nuceny zaměstnavatelem k předčasnému ukončení rodičovské dovolené, to mají v určitém směru jednodušší. Pobyt doma je kratší, a návrat tedy snazší a přirozenější. Jestliže jsou ale doma déle a tráví většinu času pouze se svým děťátkem, protože se zbytek rodiny schází domů až před večerem a jediný kontakt se světem zajišťují nákupy a kontroly v ordinaci pediatra, společnosti jiných lidí odvyknou. Ovšem rodičovská dovolená není nekonečná a případná výplata by se do domácího rozpočtu také hodila, téma návratu do práce se tedy s postupujícím časem stále více připomíná.

CO ŘÍKÁ ZÁKON

Je třeba mít ale na paměti, že zaměstnavatel vám nemusí držet vaše místo po celou dobu rodičovské dovolené. Původní místo je zaměstnavatel povinen držet jen po dobu mateřské dovolené, tedy prvních 28, případně 37 týdnů. Po dobu rodičovské dovolené, tedy od ukončení mateřské dovolené maximálně do 3 let věku dítěte, není zaměstnavatel povinen držet ženě původní místo, musí jí však po návratu z rodičovské dovolené nabídnout pozici, která odpovídá její kvalifikaci a zkušenostem. Pokud ovšem takové místo nemá, stává se žena nadbytečnou a obdrží výpověď z pracovního poměru s tříměsíčním odstupným. Po uplynutí tří let věku dítěte se žena ještě nemusí vracet do zaměstnání a může čerpat neplacené volno až do čtyř let věku dítěte, ovšem s tím musí její zaměstnavatel souhlasit.

CO DÁL

Ve chvíli, kdy přemýšlíte o návratu do zaměstnání, je dobré si promyslet, zda je možné nastoupit zpět do původního místa a za jakých podmínek. A rozhodnout se také, jestli můžete tuto práci vykonávat, i když máte malé dítě.

Jestliže jste původní profesí úřednice v kanceláři, učitelka v mateřské škole nebo na prvním stupni základní školy či vykonáváte jinou podobnou profesi, kde se můžete s ostatními spolupracovníky zastoupit, není to až takový problém. Horší je, pokud jste pracovala ve vícesměnném provozu nebo na odborném postu, kde by vaše náhlá absence, například v případě nemoci dítěte, byla velkým problémem. Pak je třeba zhodnotit i možnou spolupráci ostatních členů rodiny, babiček, manžela, dětí a podobně. Pokud jsou vyřešeny tyto organizační věci, můžete se soustředit na to, zda se vrátíte zpět do původní práce, nebo budete hledat novou.

CO SE POČÍTÁ

Nástup do zaměstnání ovšem neznamená jen vylepšení rodinného rozpočtu, důležité jei vědomí vlastní užitečnosti, zvýšení sebevědomí, další náplň života. Pokud se chcete vrátit do svého původního zaměstnání, pak asi velký strach mít nemusíte, půjde spíše jen o změnu životního rytmu a budete se také muset vyrovnat s tím, že svého drobečka několik hodin neuvidíte. Jestliže však hledáte zcela nové místo, mohou se objevit obavy z neznámého prostředí, cizích lidí a také z práce samé. „Zvládnu to dnešní pracovní tempo a uměla bych vůbec vše, co by po mě chtěli?“ řeknou si možná mnohé maminky. Úplně na začátku je tedy dobré ujasnit si, co můžete nabídnout – vzdělání, dovednosti, a také co nového byste se mohla naučit ještě doma. V první řadě každého možná napadnou počítače a cizí jazyky.

GRAMOTNOST TECHNICKÉHO VĚKU

Počítač vám už možná tak úplně cizí není, umíte ho pustit, zahrát si karty, zabrouzdat na internetu také není problém. Případného zaměstnavatele asi bude ale spíše zajímat, jaké programy umíte ovládat, co vám říká textový editor, tabulkový procesor pro evidenci údajů, případně schopnost vyhledávat údaje na internetu a podobně. Pokud nechcete žádat o místo sekretářky ředitele, asi po vás nikdo nebude chtít perfektní psaní všemi deseti, ovšem ťukání do klávesnice pouze ukazováčky nepůsobí příliš profesionálně. Pro získání informací stačí buď příručka, rady manžela či ochotných přátel nebo známých, pokud manžel nemá čas a nikoho jiného po ruce nemáte, další možností jsou základní kurzy práce na PC pro veřejnost.

Stejně jako pracovat na počítači se lze učit i cizí jazyky. Pokud chcete jazyk pouze oživit, doma se můžete učit slovíčka a zaplatit si pouze hodiny konverzace pro zdokonalení. Pokud se chcete naučit nový jazyk, pak jistě najdete čas na kurz. Zpočátku se může zdát, že nic podobného nemůžete stihnout, postupně ale zjistíte, že už jen tato činnost vám dodává sebevědomí a umožní vrátit se od plínek a kašiček také ke světu „venku“. A nové povinnosti nejspíš navíc dají vašemu životu trochu jiný rytmus a

Nahrávám...
Nahrávám...