dnes je 16.4.2024

Input:

Pobyt s dítětem v přírodě

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.3.5 Pobyt s dítětem v přírodě

Mgr. Jana Sedláková

Jestliže vás láká vydat se s malým dítětem do přírody, neváhejte a jeďte. Jsme zhýčkaní pohodlím domova, nejnovějšími vynálezy moderní techniky a trochu se bojíme. Ale opravdu není čeho.

JEDNODENNÍ VÝLET DO PŘÍRODY

Nepotřebujete skoro žádné turistické vybavení, stačí jídlo a pití (dostatek pro všechny) připravené z domova. Kojence lze nést v šátku či baby vaku, děti kolem roku v kvalitních nosítkách a ty největší šlapou samy. Pokud plánujete chůzi náročnějším terénem (kolem vody či skal), je nutná kvalitní turistická obuv a pro děti náhradní oblečení. Samozřejmě sledujte počasí a vezměte si pláštěnky. Využijte každé příležitosti vzít děti do přírody – na houby, k nejbližšímu rybníku, do nejbližšího lesa, k nejbližší zřícenině. Navštivte chráněná území či zámecké parky ve svém okolí.

DVOU-AŽ TŘÍDENNÍ VÝLET

Potřebujete skoro všechno turistické vybavení do přírody, hlavně pokud chcete spát pod stanem. Jídlo na 3 dny pro sebe i dítě, náhradní oblečení, oblečení na spaní, náhradní boty alespoň pro dítě.

Obr. 1 – Ve stanu pro 4 osoby je dostatek místa i pro ostatní věci

TÝDENNÍ A DELŠÍ POBYT V PŘÍRODĚ

Co vzít s sebou na týdenní stanování v přírodě s malým kojencem?

  • Kvalitní stan pro 3–4 osoby, protože pokud jedete 2 rodiče a dítě, hodí se místo na batohy a věci.

  • Karimatky (nejlepší jsou samonafukovací).

  • Kvalitní spacáky (péřové jsou výhřevnější, spacáky s dutým vláknem se zase snadněji udržují; osvědčilo se nám mít 2 spojitelné spacáky pro maminku a kojence a samostatný spacák pro tatínka; pro větší dítě naopak samostatný spacáček).

  • Mapu dané oblasti.

  • Baterku, svíčky, sirky.

  • Nůž, nerezový ešus, vařič (stačí malý plynový), lžíce.

  • Oblečení pro kojence: 7x ponožky (5x tenké, 2x silnější), 2x punčocháče (z toho 1 na spaní), 5x body (nebo tričko) s dlouhým rukávem, 5x body (nebo tričko) s krátkým rukávem, 4x teplákovou soupravu, 2x kalhoty (nejlépe šusťákové), 2x silnější mikinu nebo svetr, 3x čepičku (z toho jednu tenkou na spaní, 1 silnější), 2x tílko, 1 vesta, 1 bunda s kapucí, 1 rukavičky tenké, botičky pro již chodící (pevná obuv, sandálky, tenisky, holínky), plínky - jestliže už děťátko nemá plínky, nejméně 7ks spodního prádla.

    Obr. 2 – Přebalovat lze i na kraji lesa

  • Oblečení pro rodiče.

  • Pláštěnku, deštník.

  • Ručník, osušku.

  • Hygienické potřeby (pasta, kartáček, mýdlo).

  • Malou lékárničku.

  • Hračky (vždy jsem alespoň 3 vzala a nikdy si s nimi moje dítě nehrálo; dávalo přednost přírodním materiálům – vodě, dřívku, písku, blátu, kamínku; snad jen panenku nebo plyšového medvídka na spaní, pokud je dítě zvyklé; knížka s pohádkou před spaním nebo při nepřízni počasí se také hodí).

  • Dostatek pití pro dospělé (pokud dítě nekojíte, tak samozřejmě i pro ně).

Obr. 3 – Každodenní hygiena se musí dodržovat i na stanovém táboře

JAK SE DOSTAT DO PŘÍRODY ?

PĚŠKY

Nejdůležitější je vybrat vhodnou obuv a oblečení (nejlépe ve vrstvách, které lze snadno sundávat či přidávat). Dobře promyslete trasu a časovou náročnost výletu (počítá se cca 1km na 1/4 hodiny), případně ušetřete čas použitím dopravního prostředku.

VLAKEM

Nebudu hodnotit ani kvalitu, ani cenu jízdenek Českých drah. Z hlediska dětí je ve vlaku většinou dostatek místa, možnost projít se v uličce a je v dosahu WC. Většina dětí výlety vlakem zbožňuje pro jedinečnost prostředí, spoustu zajímavého dění kolem a nezaměnitelnou atmosféru. Když vás jede na výlet více, tak se určitě ve vlaku i lépe povídá.

AUTOBUSEM

Myslím si, že cesta autobusem nabízí více pohodlí. Chybí ale dostupnost WC, je zde méně prostoru, chybí možnost se projít a nemáte všechny své věci hned po ruce.

NA KOLE

Jednodenní výlety na kole jsou prima. Stačí dobré kolo, sedačka, přilba a fyzicky zdatnější rodič. K vícedenním výletům na kole: Pokud jste dříve často jezdili na kole, zakupte vozíček za kolo, sbalte se a jeďte. Nezapomeňte na přilby pro celou rodinu, dostatek pití, mapu a správný výběr trasy (počítá se cca 10 km na hodinu). Všechny věci do přírody musíte přizpůsobit tomu, že jedete na kole. Tzn. mít kvalitní, avšak co nejlehčí stan, spacák, dobré tašky na uložení věcí atd. Ideální pro rodiny s dětmi je prý Šumava.

NA LODI

V tomto věku je na projížďku na kanoi dítě opravdu ještě malé. Z vlastní zkušenosti. Můj syn si ve 2 letech velice užíval vození s maminkou a tatínkem na pramici. Vždy měl vestu a plavbu na Sečské přehradě většinou zakončil spokojeným spánkem na podlaze pramice. Ve 3 letech nejvíce oceňoval nafukovací člun a vozil se i krátké úseky na kanoi na řece. Myslím si, že rodiny, které každým rokem jezdí na vodu, nebudou váhat a děti předškolního věku s přilbou a vestou po rozumném výběru řeky vezmou. Nevodákům bych radila vybrat zatím jiný dopravní prostředek.

NA LYŽÍCH, SANÍCH PROSTĚ, NA SNĚHU

Pokud se chystáte s kojencem na hory v zimním období, je třeba vzít více oblečení, kvalitní krém na obličej a pomádu na rty na ochranu před větrem a sněhem a teplou deku do kočárku. U maličkých dětí se nám osvědčila kombinéza, protože neuniká teplo a lezoucím a chodícím dětem nezalézá sníh za oblečení. Také jsou lepší palčáky než prstové rukavice, a když je přiděláte na gumičky a provlečete rukávy, odpadne vám spousta hledání. I dříve se na horách rodily děti a sníh ani mráz jim nevadil. Strávili jsme týden s 5 měsíčním kojencem na horské boudě, kde se topilo v kamnech a jen v

Nahrávám...
Nahrávám...