dnes je 25.7.2024

Input:

Princip hostingu

23.10.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Princip hostingu

Po vytvoření jedné nebo více webových stránek přistoupíte k publikování Vašeho webu a vytvořené webové stránky zpřístupníte veřejnosti.

Pro publikování webu je nejprve třeba získat možnost tzv. hostingu na některém z počítačů (nazývají se jako servery), které toto zpřístupnění webových stránek umožňují. Provozovatel webového serveru se označuje jako provider.

Pozor!


Co je to hosting?

Principem hostingu je disková plocha na serveru, kterou provider poskytne provozovateli webových stránek a která je přístupná veřejnosti. Jestliže návštěvník webových stránek zapíše do adresního řádku webového prohlížeče adresu žádané webové stránky, je přesměrován na tuto diskovou plochu a zobrazí se stránka s názvem index.htm. Tato stránka pak zpravidla obsahuje odkazy na další stránky publikovaného webu.

Příklad


Hosting laicky

Představte si, že namalujete krásný obraz. Máte jej doma, a můžete se na něj dívat jen vy, případně návštěvy, které přijdou k vám domů. Abyste jej mohli ukázat veřejnosti, zapůjčíte obraz majiteli výstavní síně. Ten váš obraz vystaví a mohou jej tak vidět i ostatní.

Váš obraz můžete dát majiteli kterékoliv výstavní síně, někteří však za jeho vystavení budou požadovat peníze, jiní nikoliv.

Publikovaný web tedy musí vždy obsahovat stránku index.html, která je umístěna na základním (kořenovém) adresáři poskytnuté diskové plochy.

Provozovatel webových stránek musí mít ovšem možnost tuto a ostatní stránky na poskytnutou diskovou plochu překopírovat.

Provider tedy poskytuje provozovateli webových stránek minimálně tyto služby:

  • diskovou plochu pro

Nahrávám...
Nahrávám...