dnes je 20.4.2024

Input:

Problémy s prsy

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.1.3 Problémy s prsy

Autor: Ivana Königsmarková, registrovaná porodní asistentka

Některé maminky mívají s prsy značné problémy – např. bolestivé nalití, ucpané mlékovody, bolestivé a popraskané bradavky. Problémy obvykle způsobuje to, že příprava na kojení a podpora v období kojení chybí nebo je špatná. Dříve se kojení ženy nemusely učit, a přesto to uměly; v současné době, kdy je v rodině jedno či maximálně dvě děti, nám chybí vzory – nemáme to kde „okoukat“. Kromě toho novopečené maminky samy nebyly kojeny, takže jim ani jejich matky – babičky neumějí poradit.

MNOHÝM KOMPLIKACÍM LZE PŘEDCHÁZET JIŽ V OBDOBÍ TĚHOTENSTVÍ

Každá maminka by měla již na počátku těhotenství podstoupit vyšetření prsů, aby je bylo možné během těhotenství na kojení připravit a předejít tak komplikacím. Např. vpáčené nebo ploché bradavky je možné připravovat na kojení formovačem bradavek. Při kojení lze používat speciální kloboučky na kojení.

Je však také třeba odstranit doposud překonané způsoby péče o prsy. Otužování, kartáčování, povytahování, dezinfekce bradavek atd. spíše škodí, protože bradavky se mohou poranit, tím vnikne do mlékovodů infekce a prs se zanítí.

Důležitý je výběr vhodné podprsenky. Musí dobře „sedět“ v objemu pod prsy a měla by být pevná, ale ne těsná, aby dobře podpírala prsy. U větších prsů zvolíme podprsenku se širšími ramínky.

V podstatě neexistuje žádný důvod, proč by žena nemohla kojit. Někdy je nutné na nějaký čas kojení odložit (např. po předčasném porodu) nebo přerušit (má-li dítě či žena nějaké závažné zdravotní problémy). To jsou však velmi výjimečné situace. V takovém případě je vhodné udržovat laktaci pomocí pravidelného odstříkávání, nejlépe odsávačkou.

Bolestivé nalití prsů se objevuje obvykle 2 – 3 dny po porodu, někdy i trochu později. Prsy jsou tvrdé, bolestivé, někdy teplé, může se přidat i zvýšená teplota. Bolestivé nalití je důsledkem začátku tvorby mléka a změnou poměru v prsech. Tady je na místě časté kojení a nahřátí prsů před kojením, nejlépe teplým obkladem (termofor, gel) po dobu 15 – 20 minut. Dávejte pozor, abyste se neopařily. Po kojení prsy naopak ochlaďte. Můžete použít led, ale i různé babské recepty, třeba obklad z tvarohu nebo zelného listu. Na Moravě

Nahrávám...
Nahrávám...