dnes je 13.7.2024

Input:

Proč děťátko pláče?

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.4.1 Proč děťátko pláče?

PhDr. Daniela Sobotková, CSc., PhDr. Jaroslava Dittrichová, CSc.

Pláč patří mezi dorozumívací prostředky nejmenších dětí. I klidné děti pláčou, zejména během prvních 3 měsíců. Pláč je totiž nezbytný pro přežití, je to způsob vyjadřování. Rodiče často vycházejí z mylné představy, že děťátko pláče, protože má nějakou bolest. Většinou však tomu tak není. Může plakat například z hladu nebo mu je horko či zima, případně se cítí příliš samo, nebo naopak je unavené, když mu jeho okolí nedopřeje chvíli klidu.

JAK POZNÁME, PROČ PLÁČE ?

Rodiče musí o miminko určitou dobu pečovat, než se naučí rozlišovat různé druhy pláče, a tím i jeho příčiny a tudíž i jak tyto příčiny odstranit a pláč utišit. O jaký druh pláče se jedná, je možné poznat hlavně podle jeho intenzity a trvání. Tyto charakteristiky se obvykle rychle mění v průběhu času. Z toho vyplývá, že důležitý význam má pro nás dospělé právě začátek pláče. Na ten bychom měli reagovat a nenechávat děťátko zbytečně dlouho plakat, protože pláč se začne po chvilce měnit, čímž se ztrácí informace, co vlastně maličké potřebuje. Jeho utišení je pak obtížnější. Pro lepší orientaci rodičů se pokusíme o stručnou charakteristiku základních druhů pláče:

Pláč z hladu - U nejmenších dětí je tím nejčastějším pláčem. Je charakteristický krátkými rytmickými výkřiky, takže se jeví jako dost výrazný, obvykle rychle nabývá na intenzitě a může pak budit dojem, že se jedná o pláč z bolesti.

Pláč z bolesti - Bývá ostrý a pronikavý, zejména pokud jde o náhlou prudkou bolest, jako je např. píchání v oušku nebo bolesti bříška při špatném zažívání. Jiné je to u chronické bolesti, kdy dítě např. dlouho sužuje horečka a necítí se celkově dobře. V takovém případě jde o slabý pláč, který se podobá nepravidelnému, ale stále se opakujícímu fňukání, naříkání.

Pláč ze „zlosti“ - Obvykle se objevuje, když nejsou uspokojeny potřeby dítěte. Výstižnější by zde bylo opět hovořit o křiku, neboť je prudký a intenzivní. U nejmenších dětí však takovou reakci nesmíme chápat jako negativní. Svým křikem vlastně vyjadřují důvěru ve své okolí. Nejmenší děti nejsou schopny samy si pomoci, což je zlobí. Křikem žádají o pomoc dospělé

Nahrávám...
Nahrávám...