dnes je 1.3.2024

Input:

První narozeniny

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.3.6 První narozeniny

Kateřina Dratvová

Blíží se velký den, vaše miminko se možná už odvážilo udělat první krůček, možná na něj ještě čeká a batolí se po čtyřech. Zatím se jeho věk počítal na měsíce, teď už to budou roky! Dokázalo toho mnoho a vy jste na ně právem pyšní. Zároveň přemýšlíte, jak den D slavnostně uspořádat k vaší spokojenosti, ale také ke spokojenosti vašeho malého potomka. Ročnímu děťátku není možné ještě vysvětlit, co se bude dít a proč, ale to vůbec nevadí. Stačí se mu jen trochu přizpůsobit. Na první narozeniny si vaše děťátko za pár let pamatovat nebude, vy však budete vzpomínat celý život, a tak stojí za to vytvořit novou rodinnou tradici. Dětské oslavy jsou jiné než „dospělácké“, mohou si je užít všichni. Nebojte se pozvat hosty. Je docela přirozené oslavovat důležité mezníky v životě se společenstvím lidí, kteří jsou vám blízcí, je to vlastně návrat ke kořenům. Když je možnost slavit venku, je to prima, ale pokud nemáte tuto možnost a máte-li doma málo místa, takže by se k vám prarodiče a další hosté nevešli, požádejte někoho z blízkých, zda by se oslava nemohla konat u nich.

POZVÁNÍ A VÝZDOBA

Pozvání můžete provést telefonicky, ale také například poslat ručně psanou pozvánku, třeba s otiskem ručičky vašeho děťátka, poštou. Pokud máte rádi slavnostní výzdobu, můžete se inspirovat třeba ročním obdobím. Děti, i ty batolící se, také ocení obyčejné nafukovací balonky, především když je mohou kutálet a honit po podlaze. Připravte se ale na to, že budou praskat a malé děti se mohou někdy lekat.

DÁREČKY

Obáváte-li se množství nevhodných a nákladných dárků, zkuste to netradičně a originálně. Vyzvěte pozvané babičky a dědečky, další příbuzné nebo přátele, třeba rovnou v pozvánce, aby místo hraček přinesli drobný symbolický dáreček od srdce. Třeba fotografii, psané přáníčko, co je napadne. A schovejte všechny tyto drobnosti do krabice do doby, než váš drobeček dospěje. Pak můžete například oslavu plnoletosti vašeho dítěte okořenit. Nečekané poklady z krabice ho jistě překvapí a všichni můžete strávit hezké chvilky vzpomínáním.

Budete-li přesto balit nějaký ten dáreček, dbejte na to, aby ho váš drobeček dokázal sám rozbalit. Použijte minimum lepicí pásky, případné stužky važte bez dvojitých uzlíků. Roční děti moc rády trhají papír, balící papír s obrázky není výjimkou! Možná se stane, že ho trhání a muchlání zaujme natolik, že dárek – hračku nechá bez povšimnutí. Nenechte se tím zaskočit. Velké množství podnětů při oslavě může být pro děťátko náročné, proto ho do ničeho nenuťte. Zorganizujte oslavu tak, aby se vaše malé nenudilo. Nechte příchozí poblahopřát oslavenci, ať už s dárky nebo drobnostmi schovanými v krabici, a společně sfoukněte jednu symbolickou svíčku na dortíku.

Pokud nemělo doposud děťátko možnost zkusit, co znamená „pálí“, je možné, že se bude snažit dotknout plaménku svíčky. Pokud to situace dovolí, zkuste mu (a hlavně sobě) dovolit tuto zkušenost. Plamen svíčky pod dohledem rodiče neublíží a malý objevitel bude bohatší o jeden důležitý poznatek a možná i několik slziček. S největší pravděpodobností ucukne ručkou dřív, než se přiblíží úplně k plamínku. Levandulový olej pomůže zklidnit pláč i horký prstíček.

Děťátko také velmi dobře vycítí, že je středem pozornosti, takže je možné, že se bude nebývale předvádět, nebo bude

Nahrávám...
Nahrávám...