dnes je 23.5.2024

Input:

Psychomotorický vývoj dítěte - 11. měsíc

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.1.10 Psychomotorický vývoj dítěte - 11. měsíc

Mgr. Blanka Kolářová Sudíková - BC Plaváček

CO BY MĚLO DĚŤÁTKO UMĚT

Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací, ne zákonem.

Čas utíká a z miminka se pomalu, ale jistě stává větší a větší človíček. Nejen tím, že roste, ale také tím, že začíná chodit. Do patnáctého měsíce má však čas na úplnou a jistou chůzi, a tak mu do té doby dopřejte trénovací čas. Možná vás během této doby několikrát překvapí tak, jako mě moje dcera. Zjistila jsem, že se bez problémů dokáže sama houpat na houpacím koníkovi. Úplně sama si na něj vyleze, houpá se, a zase sleze. Cítí, že jí plně důvěřuji, a tak je v nových činnostech opatrná (viz obr. 1).

Obr. 1 – Houpání na koníkovi

CHŮZE

Nadešel čas, kdy se vaše malé naučí poslední velkou dovednost, nesmírně důležitou pro fungování v životě. Již nikdy v pozdějším věku nezvládne tolik zásadních dovedností jako během jediného prvního roku! Je to prostě šikula.

Při správné chůzi okolo nábytku by děťátko mělo mít nožičky uvolněné, ne zatnuté a propnuté. Ploska nohy splývá s podložkou, větší váha těla by neměla být ani na vnitřní či vnější straně chodidla. Ze začátku se dítě může klidně pohybovat v širokém rozkročení. Je si v této poloze jistější, má lepší stabilitu.

Znovu nezapomeňte, že obcházení okolo nábytku není samostatná chůze, děťátko má stále čtyři opěrné body (ruce a nohy). Stále se potřebuje jistit a ručičkama přidržovat. Ve chvíli, kdy mu nabídnete ruce vy, tak ho znejistíte. Dítě se potřebuje spoléhat samo na sebe. Ze začátku děťátko nábytek opravdu obchází (krok- sun -krok) ze strany, není schopno zvládnout pohyb vpřed.

Jestliže již má vaše malé natrénované obcházení, a díky němu získalo jistotu, tak se určitě vydá na průzkum a objeví pomocníka, který mu pomůže v pohybu vpřed. Výborné jsou kusy nábytku, které nejsou těžké a zároveň jsou stabilní, např. židle, maminčin koš na

Nahrávám...
Nahrávám...