dnes je 13.7.2024

Input:

Psychomotorický vývoj dítěte - 13.-14. měsíc

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.1.12 Psychomotorický vývoj dítěte - 13.-14. měsíc

Mgr. Blanka Kolářová Sudíková

CO BY MĚLO DĚŤÁTKO UMĚT

Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací, ne zákonem.

Tak už je to tady. Vaše miminko se postavilo na vlastní nohy!

Obr. 1 –Konečně na vlastních nohou…

Na nožičkách se pohybuje volně, ne toporně a uvolněné má i ručičky. Jsou sice v pohotovosti, ale jejich opěrná role začíná být už pouhou minulostí. Širokorozchodná chůze se pomalinku, ale jistě zeštíhluje.

Obrňte se trpělivostí a vůbec nikam nespěchejte. Na nákupy či schůzky vyrážejte pokud možno s velkou, několikahodinovou rezervou a nebuďte překvapení, když strávíte celou procházku na deseti či dvaceti metrech čtverečních. Vaše malé se pustilo do světa a pohyb po dvou bodech a ve výšce – no to je přece úplná paráda! Je krásné pozorovat u dětí nadšení z vlastního výkonu.

Je-li děťátko připraveno na samostatnou chůzi, poznáte podle toho, že velmi rádo ťapá samo, ale při únavě si řekne o pomoc – váš prst. Tak zvládá těžší překážky. Je dobré počkat, až si dítě o pomoc řekne, a pak ruku nabídnout, ale není dobré vytvářet přílišnou aktivitu. Když dítě zjistí, že mu moc pomáháme, je zle. Musí mít pocit, že je stále pánem svého těla a že s ním nikdo nemanipuluje. Proto je dobré zvolit si priority. Jestliže máme čas na procházku, tak ji zcela podřídit dítěti a vytvořit bezpečný prostor pro bezpečné ťapání. Pokud si potřebujeme zařídit svoje záležitosti či nakoupit, přibrat nosítka či kočárek.

Obr. 2 –Dívejte se, jak umím utíkat!

Jestliže vaše malé začíná chodit, tak je pro vás důležitou otázkou používání botiček či bačkůrek v domácím prostředí. Tyto řádky jsou určené pro rodiče, kteří to řeší, vy, co máte jasno, se nenechejte ve svém názoru zviklat. Vaše dítě je vaším dítětem.

Já osobně jsem zastáncem volné nožičky, která si sama hledá rovnováhu a stabilitu. Pevná obuv dává sice dítěti oporu, ale zároveň bere noze možnost nácviku správných reflexů. Svaly chodidla jsou pasivní a při nerovnováze v psychomotorickém vývoji se mohou vytvořit návyky, kterých se děťátko v pozdějším věku bude těžko zbavovat. Máte-li pocit, že je u vás doma

Nahrávám...
Nahrávám...