dnes je 16.6.2024

Input:

Psychomotorický vývoj dítěte - 18.-20. měsíc

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.1.14 Psychomotorický vývoj dítěte - 18.-20. měsíc

Mgr. Blanka Kolářová Sudíková

CO BY MĚLO DĚŤÁTKO UMĚT

Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací, ne zákonem.

U vašeho děťátka je již možné pozorovat základy dospělácké chůze, tzn. synchronizace rukou a nohou. Ruce jsou uvolněné a krásně pomáhají v rovnováze – levá noha x pravá ruka a obráceně.

Čím jistější je děťátko na svých nohou, tím více zkouší svoji stabilitu. Například stojem na jedné noze. Nám to připadá velmi jednoduché, ale pro dítě je to velká událost. Jestliže zvládne kratičký stoj na jedné noze, pak i jeho chůze bude stabilnější a může se rozeběhnout.

Já sama za sebe jsem opravdu moc ráda, že moje Arianka má na svoje běhání mokasínky. Mám pocit, že jí pomáhají krásně vyrovnávat nerovnosti a zhoupnutí – pata x špička – je velmi přirozené. Kvůli otřesům a náporu na klouby je opravdu dobré, když si děti zapíší tento správný pohybový vzorec. Běhání po špičkách nebo jenom po patách je velmi zátěžové. Je proto opravdu nutné, aby podrážka boty pro vaše děťátko byla ohebná. Dalším dobrým kontaktem na obutí vašeho zlatíčka jsou: www.capacky.cz a botičky z ručně plstěné ovčí vlny.

Další dovedností je touha po chůzi na kladině. Pomyslnou kladinou může být cokoli, třeba malá zídka.

Děťátko při této chůzi klade nožičky před sebe a zužuje si širokorozchodnou chůzi. Získává tak opět stabilitu a jistotu. Zkuste mu dát důvěru, zahodit strach a uvidíte, jakou bude mít vaše dítě radost ze zdolaného úkolu.

Dalším tématem jsou schody. Myslím, že stále vaše dítě fascinují a jsou-li v jeho blízkosti, dokáže zde trávit hodně času.

Není-li zdolávání schodů příliš náročné, dítě je velmi rádo zvládá samo. V této činnosti ho co nejvíce podporujte. Ze začátku jde dítě po schodech s malou zastávkou, tzn. že si na schodu přešlápne na obě nohy a teprve pak vykročí. Poté, co si tuto dovednost zapíše do hlavičky, bude zkoušet chodit po schodech jako my, dospěláci. Bude střídat pravou a levou nohu bez zastavení. Jo, jo, nějak nám ty děti rostou… a jsou šikovnější a šikovnější.

V tomto věku již děťátko začíná

Nahrávám...
Nahrávám...