dnes je 25.7.2024

Input:

Psychomotorický vývoj dítěte 21.-23. měsíc

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.1.15 Psychomotorický vývoj dítěte 21.-23. měsíc

Mgr. Blanka Kolářová Sudíková

CO BY MĚLO DĚŤÁTKO UMĚT

Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé dítě je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací, ne zákonem.

Radost a rychlost jsou dvě R, které nyní ovlivňují vaše dítě a také vás. Vaše malé je plné objevování světa zvuků, hlasů, vůní a vy musíte být velmi rychlí, chcete-li zachytil jeho myšlenky a záměry. Myslím, že není třeba hlídat každý pohyb dítěte a vše schovávat či zakazovat. Naopak, vše vhodné k objevování odtajnit a být laskavým průvodcem světem dospělých. Dáme-li dítěti důvěru, vrátí nám jí pozorností a opatrností. Sami potom poznáme, je-li dítě na danou činnost připraveno či nikoli. Můžete zkusit dítěti ukázat stříhání nůžkami.

Radost z pohybu je v tomto věku zcela viditelná. Je-li to možné, dítě běhá. Bezvadné je běhání tam a zpátky, rozběh a skok do relaxační pytle ( www.babyvak.cz ) či běhání okolo židle či jiného kusu nábytku. Běhání okolo čehokoli děti milují a je velmi vhodné je v tomto podporovat. Při této činnost si procvičují rovnováhu a stabilitu a uzemňují se.

Další dovedností hodnou tréninku je svlékání a oblékání. Není to leckdy jednoduché a vaše trpělivost zajisté také není bezedná, ale zkuste vydržet a svoje činnosti plánovat s velkou časovou rezervou. V tomto věku se dítě chce oblékat a svlékat samo. Využijte toho a v pozdějším věku budete šťastní. Nebudete muset s vaším dítětem při oblékání bojovat. Je možné, že se vaše malé jen tak svlékne z oblečení během dne. U nás doma toto zažíváme každý večer. Naše dcera se svlékne, podle nálady i „ťapičky“, a začne běhat. Myslím si, že je šťastná z volného pohybu a tak jsme její běhací čas zařadili do večerního rituálu.

Výborným tréninkem jemné motoriky je svlékání a oblékaní panenek. Pro holčičky je toto téma přirozené, kluci mohou zvolit plyšáka a nebo možná raději něco rozmontovat.

V tomto věku jsou již pohybové návyky vašeho děťátka zafixovány a tím jak roste, získává větší a větší pocit jistoty a stability. Samozřejmě, že spoustu činností ještě neumí, ale není přece kam spěchat. Má před sebou celý život. Jeho největším pomocníkem je pohyb sám. Jak jen to jde, buďte venku a to za každého počasí. Když bude

Nahrávám...
Nahrávám...