dnes je 25.7.2024

Input:

Psychomotorický vývoj dítěte - 4. měsíc

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.1.3 Psychomotorický vývoj dítěte - 4. měsíc

Mgr. Blanka Kolářová Sudíková

CO BY MĚLO MIMINKO UMĚT

Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací, ne zákonem. Když vaše děťátko něco nezvládá v daném věkovém rozmezí, neznamená to, že je hned něco špatně. Je třeba vzít v úvahu rodinnou anamnézu, povahu dítěte, rodinnou situaci a také se ptát babiček, jací jste byli vy, když jste byli miminkem. Děti nás často kopírují. Koneckonců také jsou naše.

Krček děťátka je už natolik silný a procvičený, že hlavičku nese bez větších problémů. Nebojte se s miminkem manipulovat, když jsou vaše pohyby plynulé a klidné, nic se nestane. Pokud cítíte, že vás neblokuje strach a hluboko zakořeněné normy, můžete s miminkem zažít spoustu krásných chvilek. Děťátko může viset hlavičkou dolů, a vše je v pořádku. Hlavička, která potřebuje nejvíce kyslíku a energie, je takto dobře zásobená a krásně se uvolňuje napětí v krčku (viz obr. 1).

Obr. 1 – Miminko visí hlavičkou dolů

Pokud se ale opravdu bojíte, jste v tenzi a necítíte, že by zrovna tohle bylo fajn pro vaše malé, tak to nedělejte. Vaše miminko potřebuje něco jiného a to vám určitě přijde do cesty. Třeba stačí, když je tatínek zvedne nad sebe, a ono tak má možnost vnímat svět z jiné perspektivy (viz obr. 2).

Obr. 2 – Zvednutí děťátka nad sebe

V minulém měsíci jste byli upozorněni na pusinku, která slouží jako hmat. Znamená to, že miminko má ručičky velmi často v pusince, někdy se stává, že se skoro až dáví, svoje ručičky řádně saje a hodně slintá. Když k tomu v leže na zádech ještě přidá pokrčené roztažené nožičky, které začínají vytvářet takzvaný „rybníček“, zaslouží si velkou pochvalu (viz obr. 3).

Obr. 3 – Ručičky v pusince a nožky v "rybníčku"

Bříško přitáhlo nožičky, aby se děťátko pomalinku mohlo připravovat na další svojí vývojovou etapu a tou je zvládnutí plazení a lezení. Ale na to je ještě spousta času!

Děťátko „pase koníčky“ v poloze na bříšku a hlavičku má krásně vytaženou z ramínek. Jestliže je hlavička ve velkém

Nahrávám...
Nahrávám...