dnes je 18.4.2024

Input:

Psychomotorický vývoj dítěte - 5. měsíc

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.1.4 Psychomotorický vývoj dítěte - 5. měsíc

Mgr. Blanka Kolářová Sudíková

CO BY MĚLO MIMINKO UMĚT

Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací, ne zákonem. Když vaše děťátko něco nezvládá v daném věkovém rozmezí, neznamená to, že je hned něco špatně. Je třeba vzít v úvahu rodinnou anamnézu, povahu dítěte, rodinnou situaci a také se ptát babiček, jací jste byli vy, když jste byli miminkem. Děti nás často kopírují. Konec- konců také jsou naše.

Vaše děťátko je stále aktivnější. Jestliže má prostor na podložce na zemi, začíná se přetáčet na bok a snaží se dostat na bříško (viz obr.1). Možná už je pro vás velkým problémem přebalování – miminko se stále snaží přetočit na bříško a udržet je na zádíčkách je velký problém. Trénuje dovednost, kterou se naučilo.

V minulém měsíci jsem upozorňovala na nožičky, které se pokrčené přitahují k bříšku. Nyní miminko využije nožiček a podsazení kyčlíků k přenesení váhy a k stočení na bok. Miminko je chytré a ví, že k přetočení na bříško potřebuje jednou nožičkou jakoby nakročit a druhou nechat nataženou. Důležitá je ručička, která by měla být vedle tělíčka a ne pod ním, aby se děťátko mohlo při celém přetočení opřít o loket. Dopřejte miminku čas na trénink a nechtějte mu nic usnadňovat. Je to jeho tělíčko, ne vaše. Když si do hlavičky nezapíše správné pohybové stereotypy, bude mu to v pozdějším věku chybět. Respektujte období pokus –omyl – pokus – omyl – pokus – úspěch!

Obr. 1 - Miminko se snaží dostat na bříško

Chce-li miminko změnu a být na bříšku, můžete mu pomoci. Když je na boku a jednu nožičku má přehozenou přes druhou, zatlačte do jeho boku, děťátko se opře o lo ket a je v poloze na bříšku (viz obr. 2). Nepodávejte mu jako pomoc vaši ruku, aby se přitáhlo. Tím mu nepomůžete. Zkuste si sami, jak přetáčení funguje a které svalové skupiny zapojujete. Lehněte si na zem na záda a přetočte se na břicho! Není nad osobní zkušenost.

Obr. 2 - Zatlačení do boku

Poloha na bříšku je pro pětiměsíční miminko většinou příjemná a tráví v ní velkou část svého bdělého času. Děťátko si v tomto měsíci osvojí další velkou dovednost, a tou je druhé vzpřímení na ručičkách v poloze na bříšku. Dítě se již neopírá jen o předloktí, ale rozevře dlaně a zvedne se na ručičkách (viz obr. 3). Je třeba, aby podložka, na které děťátko leží, byla tvrdá. Na měkké matraci se miminku ručičky zaboří a ono musí zapojit zádové svaly a více se prohýbá.

CO BY NAOPAK MIMINKO UMĚT NEMĚLO

V tomto měsíci děťátko samo nesedí. Nikdy děti neposazujte, i když vás k tomu vaše okolí bude tlačit a nebo vy budete mít pocit, že se děťátko nudí a že potřebuje změnu. Vše má svůj smysl a čas! Je nutné, aby se miminko naučilo přetáčet ze zádíček na bříško, v této poloze se zvedlo na ručičkách, začalo se plazit a houpat na kolínkách, a až pak se samo přes šikmý sed posadí. Tělíčko děťátka se musí samo naučit používat svoje svaly a zapisovat si správný stereotyp do své hlavičky. V dalších měsících vám vše podrobněji popíšu, ale teď zdůrazňuji – neposazovat!

Obr. 3 - Vzpřímení na ručičkách v poloze na bříšku

Možná vám váš pediatr ukázal, jak miminku do sedu pomoci (viz obr. 4). Jenže takto se děťátko samo neposadí! Tuto polohu zvládne až tak čtyř-pětileté dítě. Tento cvik je důležitý pro děti, které mají slabé krční či břišní svaly a potřebují je posílit. Poznáte to tak, že když děťátku nabídnete vaše palce a chcete mu pomoci do sedu, miminko se nepřitáhne a hlavička mu zapadne do záklonu. Jestliže vám takto zareaguje pětiměsíční miminko, zkuste chvilku trénovat, a jestli i poté nenastane zlepšení, poraďte se na dětské rehabilitaci.

Obr. 4

Nahrávám...
Nahrávám...