dnes je 29.2.2024

Input:

Psychomotorický vývoj dítěte - 6. měsíc

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.1.5 Psychomotorický vývoj dítěte - 6. měsíc

Mgr. Blanka Kolářová Sudíková

CO BY MĚLO MIMINKO UMĚT

Prosím, mějte na paměti, že každé miminko je jiné, následující řádky jsou tedy pouze informativní.

V tomto měsíci je nejdůležitějším prvkem úplné přetáčení. To znamená, že miminko se samo přetáčí na obě strany ze zádíček na bříško. Tato dovednost je důležitá nejen pro jeho tělíčko. Tím, jak děťátko samo mění polohu a je schopno se i kousek posunout, posiluje si svoje malé sebevědomí.

Na bříšku se miminko krásně opírá o ručičky, občas zvedne skoro celý trup a pánev fixuje na podložku.

Miminko objevuje vše nové, a tak mu určitě nabízíte hračky, které vaše malé prozkoumává, a to velmi důkladně – pusinkou. Nebraňte mu, v tomto věku je důležitá souhra oko – ruka – pusa. Miminko si hračku prohlédne a pak ji prozkoumá pusinkou (viz obr. 1).

Žijeme v blahobytu, a tak máme pocit, že pro spokojené děťátko je nutné mít spoustu hraček a podnětů. Opak je pravdou. Děťátko potřebuje rozvíjet svoje smysly a objevovat svět, ale po svém. Potřebuje dostatek bezpečného prostředí a klid. S prvním miminkem to jde velmi těžko, protože máme pocit, že musíme vytvořit dokonalé prostředí a být dokonalými rodiči.

Nenechejte se ovlivnit reklamou a okolím a používejte vlastní cit. Děti milují k hraní to, co používáme my, dospělí. Nechtějí umělý svět. Doporučuji volit hračky z přírodních materiálů, v tomto věku jsou velmi oblíbená dřevěná kolečka, stromečky atd. Nebojte se děťátku dát kovovou lžičku, pet láhev nebo šustící igelit. Vděčné jsou i krabice či krabičky, které děťátko musí důkladně prozkoumat, rozebrat a ochutnat! Zaplaťpánbůh se už rodiče tolik neděsí infekcí, a tak se nebojte miminku nabídnout i něco bezpečného z přírody, třeba takovou šišku či klacík. Budete-li miminko sledovat a včas zasáhnete, nic zlého mu nehrozí.

Obr. 1 – Prozkoumávání hraček pusinkou

Vleže na zádíčkách se miminko dostává ručičkama postupně přes stehýnka, kolínka až ke svým chodidlům a prstíkům. Začíná objevovat svoje nožky.

CO BY NAOPAK MIMINKO UMĚT NEMĚLO

Podívejte se, jak se vaše malé přetáčí ze zádíček na bříško. Jestliže se miminko snaží na bříško dostat přes

Nahrávám...
Nahrávám...