dnes je 23.5.2024

Input:

Psychomotorický vývoj dítěte - 7. měsíc

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.1.6 Psychomotorický vývoj dítěte - 7. měsíc

Mgr. Blanka Kolářová Sudíková - BC Plaváček

CO BY MĚLO MIMINKO UMĚT

Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací, ne zákonem.

Tytam jsou doby, kdy vaše miminko klidně leželo na zádíčkách a dívalo se kolem sebe. Nastává čas pro akci, a tak vaše malé nesmí ztratit ani chvilku. Vše je nutné prozkoumat. Je možné, že se vaše děťátko pohybuje vpřed přitahováním ručičkama nebo se plazí či couvá a nebo už dokonce leze. Vše je možné a vše je v pořádku. Vytvořte mu bezpečný prostor a podporujte ho v pohybu. Plazení a lezení je velmi důležitá dovednost a její dobré zvládnutí bude vaše děťátko provázet celý život. Opět je dobré, aby se miminko naučilo používat pravou i levou část těla, tzn. aby pracovaly obě mozkové hemisféry vyrovnaně.

Jestliže vaše malé leze, je pravděpodobné, že se z této polohy i samo posadí. Pokud se však pouze plazí a nemá kolínka podsazená pod sebou, do sedu se samo nedostane. Nepomáhejte mu a neposazujte ho!!! A to ani v kočárku či na podložce. Už vůbec není vhodné obložit miminko polštáři, aby sedělo samo a nepadalo!!! Asi se divíte, proč ty vykřičníky, ale vím, o čem píši. Jestliže nejsou zádíčka připravená a děťátko nemá vytvořený svalový korzet kolem páteře, můžou se jeho obratle posunout do polohy, která není dobrá. Dítě si zafixuje kulatá záda, je vyvíjen zvýšený tlak na pánev, kyčle a kostrč. Je opravdu nutné, aby se tuto dovednost naučilo vaše malé samo, jinak je totiž také možné, že vynechá fázi lezení, a to není dobré. Proč je lezení tak důležité, vám vysvětlím v následujícím 8. měsíci. Jestliže však máte miminko na klíně a ono sedí, nic zlého se neděje (viz obr. 1).

Obr. 1 – Miminko sedí na klíně

Možná vám prarodiče či známí darovali chodítko. Doporučuji poděkovat za tento danajský dar a okamžitě jej zničit. Myslím to smrtelně vážně. Tato hračka je zcela nevhodná, dítě je v sedu, zádíčka má prohnutá, těžiště těla neexistuje. Děťátko si vytváří návyk na pohyb, který je zcela nefyziologický a který jeho tělo vůbec nezná, a hlavně ani nepotřebuje. Dítě pak špatně chodí, ale hlavní problémy nastávají s přibývajícím věkem. Znám 28letou dívku, jejíž maminka v dobré víře v pokrok používala chodítko, a dívka má nyní

Nahrávám...
Nahrávám...