dnes je 1.3.2024

Input:

Psychomotorický vývoj dítěte - 8. měsíc

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.1.7 Psychomotorický vývoj dítěte - 8. měsíc

Mgr. Blanka Kolářová Sudíková

CO BY MĚLO MIMINKO UMĚT

Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací, ne zákonem.

V tomto měsíci děťátko nejvíce pracuje na zvládnutí svého plazení a postupného posazování se. Více se rozepíšu o sedu, protože vnímám, že rodiče mají málo informací, a tak nevědomky vytvářejí svému miminku špatné pohybové návyky. Nyní trocha terminologie:

Nejdříve se miminko naučí šikmý sed, do kterého se dostane z polohy na bříšku, kdy se zvedne na ručičkách, podsadí kolínka a šikmo sedí. Děťátko je v předklonu, ručičkama se opírá před sebou (viz obr. 1). Že děťátko zvládá šikmý sed, poznáte podle toho, že je schopno zvednout volnou ručičku nahoru a cokoli si podat či na to ukázat. Je v této poloze stabilní, a tak může přejít do samostatného sedu. Správný samostatný sed vypadá tak, že miminko má pokrčené, uvolněné nožičky, úplně rovná zádíčka jako pravítko a hlavička je krásně v prodloužení těla. Je možné, že jste vaše malé posadili dříve, než to dokázalo samo. Poznáte to podle toho, že bude mít úplně napnuté nožičky, v bedrech kulatá zádíčka a předkloněnou hlavu. Abyste sami poznali na vlastní kůži, jak je tato nesprávná poloha nepohodlná, zkuste si do ní sednout a chvilku v ní vydržet (viz obr. 2).

Obr. 1 – Šikmý sed

Obr. 2 – Vyzkoušejte nesprávnou polohu sezení sami

Pak pochopíte, proč mě velmi mrzí, když naše malé tvorečky do této polohy dáváme. Pro děťátko, které si tuto polohu zapíše do hlavičky jako první, je velmi těžké zápis přepsat. Dítěti se vytváří jiné svalové napětí v nožičkách, pánvi, kyčlích, a to se pak odrazí v jeho chůzi.

Proto ještě jednou zdůrazňuji – neposazujte vaše dítě do samostatného sedu, ať v kočárku, v jídelní sedačce či volně v prostoru. Vydržte tlak okolí (vy ještě nesedíte!?) i útok vašich myšlenek (ono se určitě nudí, nebaví ho dívat se jen nahoru, chce vidět…), opravdu vydržte a odměnou vám bude šťastně se plazící a posazující se dítě s krásnými rovnými zádíčky.

CO BY NAOPAK MIMINKO UMĚT NEMĚLO

Někdy se stává, že děťátko začne v poloze na zádíčkách hodně zvedat hlavičku. Rodiče v domnění, že se chce posadit, mu nabídnou svoje ruce jako opěru a ono se přitáhne a posadí. Prosím, nepomáhejte tak svému malému. Tyto děti jsou potom schopny sami se posadit z lehu na zádech, což vůbec není přirozené. Mají totiž extrémně posílené šíjové svaly a přímý břišní sval a naopak

Nahrávám...
Nahrávám...