dnes je 1.3.2024

Input:

Psychomotorický vývoj dítěte - 9. měsíc

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.1.8 Psychomotorický vývoj dítěte - 9. měsíc

Mgr. Blanka Kolářová Sudíková

CO BY MĚLO MIMINKO UMĚT

Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací, ne zákonem.

V předchozím textu jsme se věnovali více samostatnému sedu. Toto téma vypadá banálně, ale není. Možná vám připadá zbytečné zabývat se tímto tématem ještě dále. Hlavně že se naše malé posadilo! Jenže když si děťátko zafixuje špatný samostatný sed, tak se poté i špatně postaví na nohy. Důsledkem pak mohou být ploché nohy, šmatlání, nohy do O a nebo do X, lordóza, skolióza atd. Nechci vás strašit ani děsit. Vy jste žádnou chybu neudělali! Děťátko se prostě i přes vaši správnou péči špatně posadilo. A tak v textu k tomuto měsíci bude více rozebráno to, co by vaše malé dělat nemělo. Zároveň vám nabídnu techniky, kterými můžete děťátku pomoci tak, aby si začalo sedat správně. Jen zopakuji, jak má vypadat správný samostatný sed: Jsou to rovná záda jako podle pravítka, pokrčené nožičky s chodily nasměrovanými směrem k sobě a hlavička v prodloužení trupu (viz obr. 1).

Obr. 1 – Správný sed

CO BY NAOPAK MIMINKO UMĚT NEMĚLO

 1. Děťátko samostatně sedí s propnutýma nataženýma nožičkama a kulatými zády. Tento sed je častý u dětí, které byly předčasně samy posazeny.

  POMÁHAJÍCÍ TECHNIKY:

  1. Sedněte si k děťátku a palcem a ukazováčkem mu masírujte oblast kolem bederní páteře. Můžete klidně jen tak do svalů kolem páteře ťuknout a uvidíte, jak se vašemu malému hned narovnají zádíčka (viz obr. 2). Opět doporučuji vyzkoušet na vlastních zádech. Poproste někoho z rodiny, ať vás proťuká vedle páteře od beder až po krk. Pak pochopíte, co to jsou rovná záda, a hlavně víte, jak děťátku pomoci.

  2. Dalším dobrým pomocníkem jsou masážní gumové akupresurní míčky. Jimi můžete jemně stimulovat oblast páteře a opět vyvolávat vzpřimovací reflex.

  3. Když děťátko při narovnání zádíček nepovolí nožičky, pomozte mu a pokrčte mu je.

  Obr. 2 – Masírování oblasti kolem bederní páteře

 2. Je možné, že vaše malé začne lézt a při tom si klekne na kolínka, pak kolena roztáhne a dosedne zadečkem na zem. Možná si myslíte, že takhle vypadá samostatný sed, ale tak tomu není (viz obr. 3). Tenhle posed je možná pro děťátko pohodlnější, ale není vhodný. Znamená to, že břišní svaly nejsou dostatečně připravené na samostatný sed a potřebují posílit. Pánev je ve špatném postavení (nakloněná dopředu), bříško povolené a

Nahrávám...
Nahrávám...