dnes je 15.6.2024

Input:

S batoletem na dovolenou

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.3.9 S batoletem na dovolenou

MUDr. Irena Kubalová

Rádi bychom Vám nabídli pár tipů, které stojí za to zvážit při výběru, plánování a konečné realizaci společné dovolené.

Samozřejmě závisí na vašem naturelu, přáních a možnostech, ale jedno je jisté: všem rodičům by pomohla mapa republiky se zakreslenými ubytovacími kapacitami vhodnými pro batole a s „kočárkotrasami“, tedy cestičkami, kudy je nejlépe výletovat s kočárkem.

Obr. 1 – Kudy dál?

Problém je, že žádná taková mapa neexistuje, a tak nezbývá než vše dobře promyslet sami. Zajímají vás více přírodní krásy, či pamětihodnosti? Chcete spíš celou dobu strávit na jednom místě, cestovat po okolí, či dokonce být každý den někde jinde? S malým dítětem je asi pro vás nejjednodušší a pro potomka nejpříjemnější bydlet na jednom místě a z něj pak podnikat výlety do okolí.

1/ Cesta na dovolenou: Nejspíše již sami máte své zkušenosti, jak je nejlépe s miminem cestovat, shrneme tedy jen pár nejdůležitějších momentů. Lze-li, plánujte cestu na dobu spánku dítěte, některým rodičům se osvědčilo cestovat na noc. V horkém letním počasí je nejlépe cestovat po ránu či pak až navečer, malé děti velmi rychle v dusném prostředí auta podlehnou úpalu. Nezapomínejte svým dětem často nabízet tekutiny, alespoň každé 2 hodiny je přebalit a nejdéle po 3 hodinách nechat protáhnout, proběhnout (odpočívadlo, lesní cesta…).

Nejdéle děti cestou zabaví knížka plná obrázků, mobil hrající různé melodie, jídlo a obsah vaší kabelky. Pokud se potomkovi dělá za jízdy zle, lze po dohodě s pediatrem podat 1 až 1/2 hodiny před jízdou 1/4 tablety Kinedrylu rozpuštěné v lžičce vody či homeopatikum Cocculinum. Nejjednodušší je samozřejmě cestovat osobním automobilem, nejnáročnější pak autobusem, kde je minimum možností přizpůsobit cestovní podmínky vaší ratolesti.

2/ Místo dovolené: jak jsme již psali úvodem, je dobré si dle vašich zájmů vybrat oblasti, kam byste se rádi podívali a z nich si vybrat podle následujících kritérií:

  • je v dosahu možnost nákupu?

  • existuje na místě koupání vhodné i pro batole?

  • je dosažitelná lékařská pomoc v případě potřeby?

  • a hlavně nabízí okolí dostatek cest vhodných pro výlety s kočárkem?

Vyplatilo se nám plánovat dovolené podle autoatlasu České republiky se zakreslenými turistickými cestami.

Je dobré vybrat vhodně centrálně položené místo, ze kterého se dá podnikat řada okruhů nebo lze popojet místním vláčkem či autobusem a výletovat cestou zpět. Kočárkem se dají sjet i cesty , na které by se vám na první pohled ani nepřišlo na mysl vydat; nedejte se rozhodně odradit názory ostatních; kolikrát i místní nám označili za kočárkem naprosto nesjízdné cesty, které se pak ukázaly jako široké pěšiny vedoucí loukou apod., velmi snadno kočárkem sjízdné. Na mapě můžete vybírat z prakticky všech turistických tras či lesních cest značených plnou tenkou čarou. Často bývají snadno sjízdné naučné přírodovědné stezky a dále jsou velmi vhodné značené cyklostezky. Kudy projede kolo, projedete i vy s kočárkem a v nejhorším případě je vždy možné kočárek pár metrů (např. přes rozmoklou cestu) přenést.

Obr. 2 – Kdo říkal, že neprojedeme?

3/ Ubytování: Vyplatí se nespoléhat jen na katalogy cestovních kanceláří, ale zkusit si samostatně vyhledat vhodné ubytování na internetu.

Sledujte, zda je objekt na klidném místě, mimo silniční provoz, zda nabízí vybavenou kuchyňku (bez vaření se asi s batoletem neobejdeme), koupelnu alespoň se sprchou, nejlépe kvůli dítěti a vaší pohodě s WC a sprchou přímo na pokoji. Vyplatí se i místo alespoň se dvěma pokoji, abyste při odpoledním a večerním spánku dítěte měli možnost vlastního programu. A výhodou je i blízkost dětského hřiště s pískem. Nejvíce se nám osvědčilo ubytování v soukromí. Bylo vždy z dané nabídky kupodivu nejlevnější, většinou místnosti k

Nahrávám...
Nahrávám...