dnes je 25.7.2024

Input:

Společné stolování s dětmi

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.11 Společné stolování s dětmi

Mgr. Blanka Kolářová Sudíková

1. CHCEME, ABY NAŠE DĚTI JEDLY

A to někdy za každou cenu. Vymýšlíme varianty, hry, děláme ze sebe kašpary, jen aby naše zlatíčko spapalo výživnou kašičku a prospívalo přesně podle tabulek!

Nechci tohle téma zlehčovat, protože je v životě velmi důležité. Stolovací návyky, které v dětství získáme, nám fungují celý život. Pro někoho jsou stresem, pro jiného pomocníkem. Doufám, že následující řádky budou pro vás pozitivní motivací.

 • Jako první si položte otázku, co je pro vás při společném jídle s dětmi důležité. Rychlost? Množství snědeného jídla? Neumazané dítě, stůl a okolí? A nebo klid? Pohoda? Pravidelnost a rituál? Je velmi důležité, abyste si zvolili svůj rituál. Nikdo nemá právo posuzovat, je-li dobrý nebo špatný. Je váš a bude-li vám v něm dobře, bude to v pořádku i pro vaše děti. Nyní vám přiblížím naše vyzkoušené zásady. Snad vás inspirují alespoň k zamyšlení.

 • Velmi důležitou roli hraje příprava jídelního stolu. Je dobré, aby děťátko mělo svoje stálé místo, svoji židličku, jídelní soupravu a popřípadě i prostírání. Také máte zajisté svůj oblíbený hrneček. Děti chtějí naše věci, a tak se nebojte jim dát keramický hrneček, mističku a třeba i dřevěnou lžičku. Jídelní židlička je fajn věc, ale má se používat ve chvíli, kdy děťátko již opravdu sedí samo! Je škoda, když dnešní maminky nemají čas a energii na to, aby udržely svoje děti na klíně.

RITUÁL PRO DĚŤÁTKO NA MAMINČINĚ KLÍNĚ

 • Jako signál k zahájení stolování je zapálení svíčky. Čím je děťátko starší, tak se pro ně stává svíčka důležitějším symbolem. Každá činnost má svůj začátek a konec. Když je dojezeno, starší dítě může svíčku sfouknout.

  Obr. 1 - Krmení děťátka na maminčině klíně

 • Velmi důležité je popřát si dobrou chuť. Společná modlitba, písnička či říkanka je krásným zahájením jídla. Děťátko uchopíme za ručičky a všichni společně si notujeme. A pěkně v souladu s přírodou a životem kolem. Např.:

  V zimě v zemi všechno spí,
  na jaře se probudí.
  A ta země maminka
  vychová nám semínka.“

  „To, co nosí Země kraje,
  pod paprsky Slunce zraje.
  Milé Slunce, milá Země,
  Dík vám trvá navždy ve mně.“

  Ze země to růst svůj vzalo,
  slunce tomu uzrát dalo,
  Slunce milé, milá zem,
  vás vždy vděčně vzpomenem.“

  V dnešní době supermarketů a fast foodů je velmi těžké dětem vysvětlit, že chléb se musí upéci ze zrna, které vyroste na poli. Koupíme ho přece v obchodě!? A tak se vám možná zdá zbytečné a příliš náboženské používat před jídlem děkovné říkanky. Zkuste zahodit předsudky a vyzkoušejte si to. Budete překvapeni jak reakcí dětí, tak i vaší. Možná vám to ze začátku nepůjde z úst jednoduše, ale rozzářená očka dětí, které na vaše slova čekají, vám pomohou. Není přece špatné naučit se děkovat.

 • Při samotném krmení děťátka je možné použít hru na využívání smyslů.

  ZVUK – lžička zacinká o mističku,

  ZRAK – cinkání dítě přinutí k očnímu kontaktu se lžičkou,

  HMAT – dotkneme se lžičkou ruky dítěte,

  VŮNĚ – dáme děťátku přivonět a nakonec CHUŤ.

  Rituál je bezvadný v tom, že děťátko jí vědomě, ví, co se děje, a není jen bezduše krmeno ve chvíli, kdy neprozřetelně otevře pusu. Budete sice u stolu trávit o trochu delší čas, ale v pozdějším věku děťátka oceníte výhody. Nebudete muset dítě do jídla nutit. Pokud se rozhodnete takto stolovat, je důležité, aby každé sousto provázel tenhle rituál. Nedůslednost se nevyplácí. Naopak tento styl můžete opustit poté, co ucítíte, že nastal čas jiného rituálu.

Obr. 2 - K rituálu může pomoci i svíčka

RITUÁL PRO DĚŤÁTKO SEDÍCÍ U STOLU V DĚTSKÉ ŽIDLIČCE

 • Využívejte všeho, co vám doposud pomáhalo v klidném stolování.

 • Pokud vám vyhovují říkanky ke stolování, nebojte se používat vlastní fantazii. Můžete si vytvořit vlastní poděkování, modlitbu, písničku či poděkování. Větší děti se velmi rády zapojují a dle ročních období si tvoří svá slovíčka k zahájení jídla. Např.:

  „Všechno, co roste ze země,
  chutná a voní příjemně.
  Sluníčko s deštěm den co den
  rostlinky vytahuje ven.

  Děkujem ti sluníčko, žes uzrálo zrníčko,
  děkujem ti, Země milá,
  žes to zrnko v sobě skryla.“
  „Všechny světy, všechny bytosti,
  všechny věci jezte s námi.

  Ať toto přání letí do dáli
  a přinese všem požehnání.“

  „Země nám to urodila,
  Slunce nám to uzrálo,
  milá Země, milé Slunce,
  děkují ti naše srdce.“

  Písnička:

  „Kdo chce rád být, stačí s málem,
  a kdo rád je, ten je králem.“

 • Krmíte-li děťátko, je stále dobré využívat spolupráci.

 • Pokud máte pocit, že

Nahrávám...
Nahrávám...