dnes je 20.4.2024

Input:

Stůl pro roční období

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9.3.8.1 Stůl pro roční období

Kateřina Krajná

Mezi způsoby, jak prožívat sváteční náladu, může patřit i prostírání stolu podle ročního období. Vstoupí k vám tvořivé múzy, odpovědi na některé otázky se pak možná stanou lehčími, jednoduššími, vyplynou úplně přirozeně. Možná se u vás „roční stůl“ rychle zabydlí.

Stůl prostřený podle ročního období nám doma připomíná, co právě příroda venku dělá, co důležitého se vůbec děje. Může jít o připomenutí zrání plodů, sklizně či padajícího listí. Stůl může být místem, kam děti odkládají poklady nasbírané na procházce všechny ty šišky, kameny, barevné listí. Stane se místem, kam postavíte vázu s barborkovou třešní, napučený zlatý déšť. Na ročním stole se ale mohou odehrávat i děje neviditelné – ještě všude leží sníh, ale na stolku se už probudily květinové víly a skřítci a připravují svým rostlinkám půdu, aby mohly za pár dní vykvést.

Roční stůl se stává také místem tajemným. V jedné rodině maminka mění roční stůl vždy, když děti spí. Děti ráno nejdříve utíkají podívat se, co je tu nového. Josef s Marií se zase přiblížili k Betlému. Pod sněhem se objevil první petrklíč!

JAK ROČNÍ STŮL VYPADÁ

Tvoření ročního stolu je umělecká práce a ve sféře umění jsme zcela svobodní. Ročních stolů je tolik, kolik je jejich autorů. U každého vypadá jinak. Nechte se inspirovat a tvořte po svém.

Na kousku stolku, poličky, na skříňce si můžete vytvořit zátiší z barevných textilií, kamínků, samorostu a květin. Nemusí chybět ani skřítci, květinové víly, matka Země – při troše trpělivosti je hravě vytvoříte ze zbytků látek. Pokud už by mělo existovat nějaké pravidlo, tak volba materiálů – volte dřevěné figurky či předměty, bavlněné, lněné či hedvábné látky, vlnu, filc, papír, větvičky, samorosty, šišky, ovoce. Plastové hrozny či oslík na roční stůl prosím nepoužívejte. Když budete chtít napodobit přírodu, učiňte tak z přírodních materiálů – vymodelujte je z včelího vosku, ušijte, ufilcujte. Z ovčí vlny lze vytvořit nádherná jablíčka, koníka nebo umotat tři krále. Filcování a motání z vlny patří mezi nádherné techniky, kterým se můžete naučit například v pražské dílně IGNIS.

Když budete chtít roční stůl vytvořit, najděte u vás doma vhodné místo, kde by nepřekážel a přitom byl na očích. Stačí opravdu kousek místa 20*30 cm. Roční stůl se dobře se vyjímá nejen na ozdobném stolku, ale i na polici, komodě či širokém okenním parapetu. Připravte si barevné látky: zelenkavé, žluté, zlatavé, oranžové, červené, fialové, modré i čistě bílé. Odstíny, které nenajdete doma, můžete hravě obarvit v textilních barvách. Z látek doporučujeme bavlnu všech druhů, gázovinu ze zdravotnických potřeb, lněné tkaniny, pytlovinu, někdy nebývá drahé ani přírodní hrubé hedvábí bourette. Používat můžete všechno, co jste v přírodě našli: listí, šišky, větvičky, šípkové cizopasníkové koule, ostříhanou vrbu i révu, bukvice, žaludy, kaštany, jmelí, slámu a kukuřičné šustí.

Na stěnu nad budoucí stolek (poličku) zatlučte drobný háček, kam budete moci zavěsit látku tvořící pozadí, anděla či vrbovou větévku. Zřasenou látkou vhodné barvy pokryjte stolek. Máte-li zajímavý samorost, umístěte jej do záhybů textilie, vytvoří tak zajímavý základ. Pod látku můžete schovat nejrůznější schůdky z krabic či sklenic. Pak už klaďte přírodniny a případně i figurky. Krásný může být i velmi prostý stůl.

Barvy se postupně mění, ubývá jedné a přibývá jiné, tak jako v přírodě venku. Žádné změny nepřichází zcela naráz. Objeví se fialový šátek, pak zmizí oranžový a pak i červený a přibude naopak modrý – a z podzimu je zima.

JARO

Na jaře převládá světle podkladové textilie žlutozelených odstínů světlé jako jarní stonky, může se objevit i barva obnažené půdy. Květinoví skřítci drží každý svou květinu a pomáhají jí prorazit skrze poslední zbytky sněhu. Je tu sněženka, fialka či petrklíč. Matka Země může s košťátkem po zimě vymetat nepořádek. Rostou tu první cibuloviny, v květináči klíčí osení na Velikonoce. Ve váze mohou být kočičky či zlatý déšť, větévka jarní panenky – břízy. Nad tím vším se vznáší bytost Jaro, v

Nahrávám...
Nahrávám...