dnes je 27.2.2024

Input:

Táto, pojď si hrát (1,5-2 roky)

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

7.4.3 Táto, pojď si hrát (1,5-2 roky)

MUDr. Irena Kubalová

Z našeho děťátka je už hotové „dynamo“, nadevše miluje pohyb a i hra s ním přináší již nejen dítěti, ale i dospělému mnoho zábavy a povyražení. Snad si některý z následujících nápadů tatínek se svým potomkem oblíbí a pomůže jim v dalším vzájemném poznávání.

1/ Bublikfuk: Tohle je vážně zábava k nezaplacení, doporučuji rovnou koupit i náhradní náplň do lahvičky a nejlépe mít i 2 tyčinky na foukání, neboť tu, co půjčíte batoleti, vám už jistě nebude chtít vrátit zpátky. Zajímavé je dopřát si tuhle radost ve vaně, bublinky se od hladiny odrážejí a krásně se rozehrávají všemi barvami duhy. Je zajímavé, že i děti s atopií nemívají z bublifukové tekutiny vyrážku, přesto je třeba ze začátku opatrnosti a reakci pokožky po dopadu bublifukové koule nejprve vyzkoušet.

2/ Tatínkové jistě již dávno naučili svá robátka „hulákat“ jako indián, tak proč si nyní nevyrobit i opravdickou indiánskou čelenku? Různě barvené peří lze velmi levně koupit v řadě papírnictví, stačí z pruhu čtvrtky vyrobit čelenku akorát na dětskou hlavičku a s pomocí děrovačky do ní připravit díry na protažení pér, což je činnost, která bude potomka už moc bavit. A hlavně ten výsledek na hlavě! Tatínci by neměli zapomenout i na druhou čelenku pro sebe, no a třeba i pro maminku.

3/ V tomhle věku lze strávit na písku hodiny a je jen na tatínkově fantazii, jak podpoří úsilí malého stavitele. Šišky, klacíky, jeřabiny, vše z okolí lze zužitkovat při pískových hrátkách. Tatínci by si neměli nechat tuhle možnost návratu do dětství ujít a posílat na písek děti jen s maminkou.

4/ Proč si nevyrobit vedle indiánské čelenky i masku? Stačí čtvrtka, nůžky, barvičky a tenká gumička k uchycení za hlavou a je jen na vás, v co se chcete se svým potomkem proměnit (v Mikuláše a čerta, v pejska a kočičku…?).

5/ Pohybové hrátky. Všimli jste si, jak vás vaše dcera nebo váš syn neustále pozorují? Jak jinak, musí okoukat, jak se to všechno dělá, a napodobují. Uděláme jim velkou radost, necháme-li je opakovat i něco jen tak pro zábavu. Můžeme jim názorně ukázat, jak lze stát jen na jedné noze jako čáp a ještě přitom „klapat rukama“ jako zobákem. Můžete zkusit chůzi pozadu, a pak taky tzv. „trakař“, v tomto věku je ale děti ještě třeba za nohy trochu přizdvihovat a dítě „ťape“ vpřed jen po rukou. Můžeme zkusit běhat po 4 jako

Nahrávám...
Nahrávám...