dnes je 25.7.2024

Input:

Tvorba souboru CSS s předefinovanými značkami

23.10.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Tvorba souboru CSS s předefinovanými značkami

Nyní použijete popsaný postup a vytvoříte si externí soubor stylů s předefinovanými HTML značkami.

Příklad


Nejprve založte novou zkušební webovou stránku.

Zapište do ní úvodní nadpis, delší odstavec textu a čtyři řádky, na kterých vyzkoušíte tvorbu seznamů. Označte celý text stránky a použijte příkaz Formát – Odstavec – Odstavec. Stránku uložte.

Nejprve použijte příkaz Nástroje – Editor CSS a vytvořte styl body s následujícími parametry: písmo Arial , Helvetica, sans-serif o velikosti 12 bodů (karta Text) a světle žluté pozadí (karta Pozadí). Dialogové okno zavřete klepnutím na tlačítko Zavřít. Změna vzhledu webové stránky je okamžitá.

Dalším krokem je předefinování značky pro odstavec.

Příklad


Vytvořte nový styl p, klepněte na záložku karty Text a v seznamu Vyrovnání nastavte volbu Oprávněný (zarovnání do bloku). Vytvoření tohoto stylu se projeví na odstavcích, delších než jeden řádek.

Vytvořte ještě tři další styly pro předefinování značek:

  1. Styl h2 (nadpis): velikost písma 16 bodů, tučné, modrá barva, zarovnání textu doprostřed (karta Text). Typ písma nemusíte udávat, protože je již definován ve stylu body.

  2. Styl ul (seznam s odrážkami): tučné písmo (karta Text). Na kartě Lists použijte seznam List Style Type a nastavte v něm volbu circle (prázdný kroužek).

  3. Styl ol (číslovaný seznam): na kartě Text nastavte kurzívu, na kartě

Nahrávám...
Nahrávám...