dnes je 25.7.2024

Input:

Výběr potravin, biopotraviny

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.6 Výběr potravin, biopotraviny

Mgr. Tomáš Václavík

Děti jsou mnohonásobně více vystaveny konzumaci zbytků nebezpečných pesticidů v jídle. Váš výběr potravin dnes bude mít velký význam na zdraví vašich dětí v budoucnu. A pokud chcete, aby vaše děti a vnoučata měly možnost navštěvovat venkov a hrát si v lese a na poli, tak jako jsme to dělávali zamlada my, kupujte biopotraviny – chráníte budoucí generace.

Rodiče instinktivně chtějí pro své děti to nejlepší, proto je například ve Velké Británii téměř 70 % veškeré prodané dětské výživy v kvalitě BIO. Kvalitní potraviny jsou důležité pro nás všechny, tím více pro děti. Děti potřebují kvalitní potraviny, aby dostaly co nejlepší základ pro zdraví v budoucnu. Výzkumy dokazují, že biopotraviny obsahují větší množství esenciálních mastných kyselin, jako omega 3, které hrají důležitou roli při vývoji mozku.

Určitě jste již slyšeli o tom, že některé přídatné látky (tzv. éčka) mohou způsobovat u dětí hyperaktivitu. Při výrobě biopotravin nesmějí být umělá aditiva použita. Když nakupujete potraviny, hledejte ty, které obsahují symbol BIO.

CO JSOU BIOPOTRAVINY ?

Biopotravina je produkt ekologického zemědělství, ve kterém se hospodaří šetrným způsobem ke zvířatům, půdě, rostlinám a přírodě vůbec. Nepoužívají se chemické pesticidy, umělá hnojiva a geneticky modifikované organismy (GMO), zvířata se chovají s možností výběhu nebo pastvy, krmí se přirozenými krmivy bez stimulátorů růstu či hormonálních přípravků. Při zpracování se nepoužívají umělá barviva, aromatické a konzervační látky, dochucovadla a další cizorodé přídavné látky.

Produkce surovin a celý výrobní proces biopotravin je kontrolován a následně certifikován a podléhá přísným pravidlům Zákona o ekologickém zemědělství (č. 242/2000 Sb.) a Nařízení rady EHS č. 2092/1991. Dozor nad systémem vykonává Ministerstvo zemědělství ČR.

JAK SI MŮŽETE BÝT JISTI, ŽE JE BIOPOTRAVINA PRAVÁ ?

České biopotraviny poznáte podle kódu inspekční a certifikační organizace KEZ o.p.s. „CZ-KEZ“. Tento kód zaručuje nepřerušený kontrolovaný řetěz dohledatelných článků ve výrobě bioproduktu, od farmy až po prodej zákazníkovi. Navíc mohou být biopotraviny označeny známkou BIO – Produkt ekologického zemědělství. Z Evropské unie dovážené biopotraviny obsahují zahraniční či evropskou BIO známku a nemusejí být označeny českou známkou BIO.

Kontrola a certifikace se vztahuje nejen na farmy, ale také na zpracovatelské podniky (pekárny, jatka, mlékárny…), velkoobchody a maloobchodní prodejny a také na restaurace. Tak má spotřebitel zaručeno, že v celém řetězci z pole až na stůl nedojde k záměně bioproduktu za konvenční potravinu nebo ke znehodnocení nepovoleným způsobem zpracování.

PRINCIPY VÝROBY BIOPOTRAVIN:

  • Minimum zpracování při zachování charakteru upravované

Nahrávám...
Nahrávám...