dnes je 18.4.2024

Input:

Výživa dítěte po 2. roce

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.8.5 Výživa dítěte po 2. roce

MUDr. Eva Kudlová, CSc.

S přibývajícím věkem se výživa dítěte stále více podobá tomu, co jí rodina. Dítě postupně přijímá rodinné zvyklosti za své a vytváří si tak základ vlastních stravovacích návyků a vztahu k potravinám a jídlu jako takovému pro další dětství a dospělost. Proto se nestačí pouze zajímat o to, jak by se mělo správně stravovat dítě, ale o správné stravování by se měla snažit celá rodina. Vodítkem, jak by mělo vypadat denní složení stravy dítěte i rodiny, je potravinová pyramida. Čím větší počet různých druhů potravin z každé potravinové skupiny budete dávat, tím je menší pravděpodobnost, že některá živina bude chybět.

Základ pyramidy tvoří zelenina, ovoce, tmavé pečivo a tekutiny.

Podávejte zeleninu a ovoce podle hesla „5x denně“, to znamená zeleninu nebo ovoce při každém jídle. Dávejte více zeleniny než ovoce, protože v průměru obsahuje více minerálů a vitaminů než ovoce. Alespoň jedna porce zeleniny by měla být listová nebo žlutá zelenina pro obsah vitaminu A (mrkev, špenát, brokolice). Přednost má syrová zelenina a ovoce před konzervovanými nebo vařenými, protože teplenou úpravou se část vitaminů ničí. Jedna porce může být v podobě stoprocentního džusu nebo čerstvě vymačkané ovocné či zeleninové šťávy.

Batole by mělo dostávat celkem asi 1,5 litru tekutin denně, starší dítě až 2 litry, v horku i více. Část z těchto tekutin by mělo tvořit mléko, zbytek voda, málo slazené dětské čaje, občas i minerálka.

Část obilninových výrobků by měla být celozrnná, protože obsahují vlákninu a více minerálů a vitaminů než výrobky z bílé mouky. Brambory jsou velmi dobrá příloha, ale není vhodná úprava, která podstatně zvýší obsah tuku, například hranolky, lupínky, polévání rozpuštěným máslem nebo bramborová kaše, při jejíž přípravě je použito množství tuku.

Maso je důležité jako zdroj bílkovin a řady dalších živin, zejména železa, které se z něj využívá mnohem lépe než z rostlinných potravin. Olejovky, které se jedí i s kostičkami, jsou výborný zdroj vápníku. Vajíčka, která jsou velmi bohatá na živiny, protože musí zajistit celý vývoj kuřecího zárodku, je možné podávat 4krát týdně. Sice obsahují hodně cholesterolu, ale jeho příjem z potravy nemá na hladinu cholesterolu v krvi tak velký vliv, jak se ještě nedávno přepokládalo.

Mléko, od dvou let již nikoliv plnotučné, ale polotučné, a mléčné výrobky zajišťují nejvhodnější formou dostatečný příjem vápníku a jsou rovněž zdrojem kvalitních bílkovin. Zakysané mléčné

Nahrávám...
Nahrávám...