dnes je 18.4.2024

Input:

Význam tekutin a pitný režim dětí

6.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

3.13 Význam tekutin a pitný režim dětí

Jindra Moravcová

V současné době snad není den, během kterého bychom nenarazili na zmínku o tom, jak je dostatečný příjem tekutin důležitý. Ale skutečnost, že stále ještě existuje velké procento lidí, kteří sice o pitném režimu vědí, ale příliš ho nedbají, si možná žádá trochu víc argumentů a informací. Zvlášť jde-li o děti. Přibližme si tedy problematiku tekutin v těle komplexněji.

PROČ JE VODA DŮLEŽITÁ ?

O důležitosti udržování přiměřeného množství vody v organismu svědčí samotný fakt, že je hlavní stavební složkou všech tkání. Lidské tělo je tvořeno vodou ze 70 procent, jedná se tedy o téměř dvě třetiny jeho celkové hmotnosti. U dětí je podíl tekutin ještě vyšší, blíží se k 80 procentům.

Voda je rozpouštědlem mnoha látek, které přijímáme a které jsou pro fungování organismu nezbytné. Je nosičem minerálů, stopových prvků, vitaminů a mnoha dalších elementů, umožňuje vstřebávání živin. Všichni chemici vědí, že je univerzálním rozpouštědlem a všechny chemické děje, které se při látkové přeměně v těle dějí, mohou probíhat jen za přítomnosti vody. Uplatňuje se v metabolismu na všech úrovních.

Tělo potřebuje vodu také jako chladicí kapalinu. Tu vylučuje v podobě potu a zabraňuje tak přehřátí organismu. Další funkcí vody je odplavování zplodin vznikajících při metabolických procesech ve formě moči.

PITNÝ REŽIM

Stejně jako v přírodě funguje přirozený koloběh vody, tak i tělo vyžaduje dodržování určitých zásad v pohybu tekutin. Pod pojmem „pitný režim“ rozumíme právě udržování dostatečného množství tekutin a minerálů v organismu.

V průběhu tisíciletí jsme ztratili reflex, který u většiny živočichů řídí přijímání tekutin. Přesto se již poměrně malý úbytek vody důrazně ohlašuje pocitem žízně, který je vyvolán poklesem vody v krvi. Proto žízeň pociťujeme zejména při jídle, neboť voda nutná pro vyměšování trávicích šťáv se odebírá z krve.

Platí, že výdej a příjem tekutin by měl být v rovnováze. Dítě vydává tekutiny močí a další vodu spotřebují pocení a metabolické pochody. Zpět do těla by se mělo vrátit stejné množství vody.

Množství přijímaných tekutin závisí na věku a hmotnosti dítěte. Dítě by mělo přijímat 100–150ml tekutin na kilo váhy a den. Při tom bychom měli brát v úvahu, že tekutiny jsou obsaženy i v pevných pokrmech, polévkách, mléce, v ovoci a část se vytváří přímo v těle spalováním živin. A kdybychom chtěli být naprosto důslední, pak bychom většinu dne strávili vážením potravin, měřením a počítáním mililitrů, což je poněkud nepohodlné, ve své podstatě nemožné a hlavně to není nutné.

K určení správného množství můžeme použít jednoduchý vzorec. Váhu dítěte vynásobte stokrát a vyjde vám optimální množství tekutiny v mililitrech, kterou by dítě mělo vypít během jednoho dne.

Pro orientaci uvádím přibližná množství tekutin, které by dítě mělo vypít s ohledem na věk: do čtyř měsíců se spotřeba tekutin pohybuje mezi 0,75–1 litrem tekutin. Předpokládám, že dítě v tomto věku je plně kojené, a tudíž mu nemusíte dávat žádné tekutiny navíc. Pouze v případě, že podáváte

Nahrávám...
Nahrávám...